PETER J. BIRCH zapowiada nowy, w większości po polsku, album “Fantazmat”!!!

Aż pięć lat zajęło Piotrowi nagranie nowego albumu, następcy świetnie przyjętej płyty Inner Anxiety. Mająca miejsce w międzyczasie pandemia oraz szereg innych wydarzeń sprawiły, że Peter J. Birch postanowił dokonać największego w swojej karierze liftingu (a może i rebrandingu?) własnej twórczości. Nie zrobił tego sam. Razem z nim dokonało tego 200 osób, bo aż tylu ludzi wsparło crowdfundingową zbiórkę Piotra na portalu odpalprojekt.pl.

“Sen Zimowy” to pierwszy singiel z nowej płyty Petera J. Bircha zatytułowanej „Fantazmat”, która ukaże się wiosną 2023 r. Artysta zaprosił, do współpracy nad płytą, muzyków na co dzień występujących z takimi artystkami jak m.in. Brodka czy Małgorzata Ostrowska. W dystrybucji cyfrowej krążek będzie dostępny dzięki [Integral] Distribution Service.

Zgodnie z zapowiedzią, nadejście piątego albumu miała zwiastować jedna z największych zmian – dominacja piosenek napisanych i zaśpiewanych w języku polskim. Taka wolta rozbudziła nie tylko wielką ciekawość, ale i niemałe oczekiwania wśród najbardziej zagorzałych fanów wołowskiego artysty. On sam, na przestrzeni lat całej swojej kariery, nie stronił od śpiewania utworów w rodzimym języku, jednak na autorskich wydawnictwach stawiał na uniwersalność przekazu, czyli język angielski. Spokojnie – to tylko wierzchołek góry lodowej o nazwie Fantazmat.

Piąta płyta Brzezińskiego odsłania jego dotąd nieznane oblicze. Teksty pisane w języku polskim zaskakują błyskotliwością, ale i precyzją, z jaką Peter J. Birch trafia w czułe punkty, nierzadko wspólne dla nas wszystkich. Tekstowo Fantazmat to kolejny krążek o emocjonalnych rozterkach, jednak tym razem Brzeziński pozwolił sobie na dużo większą dosłowność, wyrażaną często za pomocą niesłychanie trafnych skojarzeń. Peter J. Birch nie zatraca przy tym liryczności i storytellingowej poetyki znanej z poprzednich krążków. Teraz, gdy większość utworów napisana i zaśpiewana została w języku polskim, przekaz tekstów uderza w słuchacza ze zdwojoną siłą.

Stylistycznie jest to najbardziej rozbudowana, by nie napisać rozbuchana płyta Brzezińskiego. Z jednej strony niemalże radiowe pewniaki jak m.in. tytułowy Fantazmat czy nośny Red Red Sun, przez nawiązujące do dotychczasowego dorobku folkowo-bluesowe Billboard Salesman i elektryczno-rockowe Forever Now, aż po minimalistyczno-balladowe Do GwiazdSkrzydła oraz Kapsuła Wenus. Nie zabrakło miejsca na eksperymenty, w tym brzmiące jak żywcem wyjęte z lat 90. Wilki, przyjemnie płynące, ciut janerkowskie Furtki lub awangardową miniaturę o tytule Pokrzywa.

Peter J. Birch pochodzący z Wołowa muzyk zdążył wypracować sobie markę utalentowanego singer-songwritera i człowieka, do którego jak ulał pasuje określenie “one man show”. Co więcej, swój status zbudował na konkretnym brzmieniu – arcyzgrabnym połączeniu akustycznego rocka, bluesa i folku, z elementami alt-country, americany i szeroko pojętego gitarowego indie. Gdy dodamy do tego charakterystyczny ciepły, lecz na swój sposób męski i konkretny głos, otrzymujemy obraz artysty niezwykle wyrazistego, który od początku swojej kariery stanowi jasny punkt na mapie nieba polskiej muzyki, co zresztą potwierdza obecność Brzezińskiego na scenach najważniejszych polskich klubów i festiwali, a także blisko 20 odwiedzonych krajów w ramach międzynarodowych tras koncertowych.

Jakże wielkie będzie zaskoczenie wszystkich tych, którzy znali Petera J. Bircha począwszy od jego debiutanckiej, wydanej w 2010 roku EP-ki In My Island, a kończąc na ostatnim w dorobku longplayu zatytułowanym Inner Anxiety, zaprezentowanym w 2018 roku. Rok 2023 to kompletnie nowe rozdanie. To kompletnie nowy Peter J. Birch, który zachował wszystkie najlepsze cechy swojego artystycznego warsztatu, rozwinął go i… niemalże kompletnie porzucił dotychczasowy stylistyczny anturaż.

“Fantazmat” lista utworów:

 1. Do Gwiazd
 2. Fantazmat
 3. Sen Zimowy
 4. Forever Now
 5. Skrzydła
 6. Red Red Sun
 7. Wilki
 8. Futki
 9. Pokrzywa
 10. Kapsuła Wenus
 11. Billboard Salesman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!