!! ROK Z KULTEM, TYDZIEŃ 7.: CZARNE SŁOŃCA !!

Zapraszamy do spędzenia roku 2023 z KULTEM – który w tym roku świętuje XLI-lecie działalności – słuchajcie, oglądajcie, dzielcie się muzyką KULTU z innymi – ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki i coś, co zna każdy z nas.
W tym tygodniu sięgamy  do utworu “Czarne słońca” – powstałego wprawdzie w latach 90., ale umieszczonego w reedycji “Spokojnie” wydanej nakładem SP Records po raz pierwszy w 1993 roku.

“Czarne słońca” powstały w roku 1992, gdy zespół pracował już nad “Tatą Kazika”. Dołączono go więc nie do albumu z kompozycjami i tekstami Stanisława Staszewskiego,  a do wydanego w podobnym czasie wznowienia “Spokojnie”. Wydawać by się mogło, że “Czarne słońca”, choć z autorskim tekstem Kazika, pasowałyby do “Taty Kazika” – tytuł nawiązuje do utworu “W czarnej urnie”, a w tekście pojawia się trawestacja z “Zastanówcie się sami”. A jednak “Spokojnie” – i jak zauważa Wiesław Weiss w “Białej Księdze”, nie jest to zupełnie ciało obce w tym albumie, muzycznie w “Czarnych słońcach” pobrzmiewa psychodeliczny, mroczny klimat.
Początek temu kawałkowi dał film – “Czarne słońca” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Opowieść o byłym więźniu, który dąży do tego, by trafić do zakładu karnego, nie stał się hitem. Muzykę do dzieła stworzył Kult i piosenka go promująca, nosząca identyczny tytuł, stała się o wiele większym przebojem.
Piosence towarzyszy teledysk – złożony między innymi z fragmentów filmu Zalewskiego.

Przed nami jeszcze co najmniej 29 tygodni z muzyką KULTU – co tydzień będziemy prezentować poszczególne kawałki z kompilacji jubileuszowej, a w końcu roku premierowe, świeżo nagrane utwory KULTU. Bądźcie z nami!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!