Francis Tuan – “Samiec Omega” [recenzja płyty]

Najnowszy album Francisa Tuana to manifest przeciwko toksycznej męskości. Muzyka dla wszystkich, którzy wolą zostać w cieniu niż uczestniczyć w codziennym wyścigu szczurów. Przy tym to gatunkowy kolaż brzmień, od rocka po współczesny pop z domieszką charakterystycznych dla grupy orientalnych elementów.

Wszystko wokół pędzi, a gdy słucham płyty „Samiec Omega”, mam wrażenie, jakby wszystko co wokół mnie zwolniło. Tego zwolnienia świat potrzebuje, przynajmniej moim zdaniem. To płyta pełna refleksji, mówiąca o pogoni za pieniądzem „Jeśli zarobię trochę mniej”. Gdzie ten pieniądz niestety jest ważniejszy niż uczucia. Czasem warto usiąść i przemyśleć, czy aby te złotówki na koncie są celem życia? Brakuje mi też w świecie takiej naturalności – w relacjach, w ogóle w społeczeństwie, gdzie możemy zdjąć wszelkie maski, jakie świat na nas trochę wymusza, a my musimy się do tego wszystkiego dostosowywać. To znajdziecie w utworze „Lody naturalne” – pierwszym singlu z albumu. Posłuchacie też o potrzebie integracji rasowej i otwarcia na inne kultury – „Pan Zupka”. A to dla artysty na pewno bardzo ważny numer, dlatego że sam jest pochodzenia wietnamskiego. Jest to zdecydowanie szybszy numer od pozostałych, które wymieniłem. Ciekawym miejscem jest taneczne „Ok Doomer”, które Francis nagrał wraz z Runforrest. Takim momentem lekko bujającym jest też „Będę kiedyś młody”, który był drugim singlem.

W przeciwieństwie do poprzedniej płyty, „Samiec omega” został nagrany w całości w języku polskim, co bardzo mnie cieszy. Jest to ważna opowieść o dzisiejszym świecie, o rozterkach, opowieściach z życia prywatnego i obserwacji tego wszystkiego, podane w najróżniejszy sposób. Bo są na tym albumie nie tylko wolne i spokojne utwory, ale również energiczne i taki miszmasz dźwiękowy nie pozwala na chwilę nudy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!