Relacja z warszawskiej Konferencji „Muzyka a Biznes”

15 Kwietnia w bistro barze Orbita Słońca miała miejsce kolejna edycja konferencji Muzyka a Biznes! Była to już szesnasta edycja otwartej konferencji dla pasjonatów muzyki wydających swoje utwory lub chcący spełniać się bardziej w muzycznym środowisku.

Panele kolejno zaczęły się od tematu “Zawód: manager muzyczny, który nie zawiedzie”, w trakcie, którego o tajnikach managementu opowiedzieli Magda Fidecka oraz Rafał Konieczny, a także “W rytmie metalu”, gdzie Dariusz “Daray” Brzozowski oraz Łukasz Icanraz Sarnacki, którzy przybliżyli  pracę muzyka i świat zespołów metalowych.

Kolejnymi prelegentkami były: Agata Radziszewska oraz Ofelia – Iga Krefft, które w ramach rozmowy “Zawód songwritera z perspektywy młodych artystów” opowiedziały o swoich doświadczeniach dotyczących m.in. tworzenia tekstów czy budowanej w ten sposób relacji ze słuchaczami, a także dr hab. Sylwia Makomaska, która na panelu “Muzyka a psychika” wyjaśniła, jak muzyka oddziałuje na człowieka.

W ramach jednego z paneli tematycznych, w moim odczuciu najważniejszego, odbyło się LISTENING SESSION, czyli nic innego jak możliwość wyjścia ze swoją muzyką z cienia. Uczestnicy przesyłali swoje utwory wydane niezależnie od wytwórni. Z ponad 80 młodych artystów wybrano szóstkę wykonawców, którzy mieli możliwość omówić swoje utwory z mentorami produkcji muzycznej – a byli nimi: Michał Kush oraz Kuba Karaś.

W tym roku wyróżnieni zostali:  wokalistka Ania Byrcyn, wokalista Jakub Zaron, debiutująca w przestrzeni streamingowej a także koncertowej KYÖKU – Official, zespół rockowy Lorum,   zespół Other Minds,  oraz aktywnie koncertujący zespół folkowy zespół słowodaję.

Na konferencji pojawiła się także Ola Borak- Pietrzak z pierwszej polskiej agencji Artist & Label services o nazwie Inharmony. Ola opowiedziała w esencjonalnym skrócie o usługach dla artystów i wydawców płyt a także zrobiła wprowadzenie w temat szeroko pojętej dystrybucji cyfrowej.

Po panelach dyskusyjnych z gośćmi konferencji wystąpiły dwie artystki wraz z zespołami.

 Fela, wokalistka i instrumentalistka, produkująca również swoje utwory po polsku. Znana w przestrzeni mediów społecznościowych jako dziewczyna tworząca reworki znanych muzyków, czyli przeróbki hitów np. Nirvany i FKA twigs. Niedługo wydaje swoją debiutancką EP-kę.

Jako druga nieco młodsza artystka, zagrała Olga Meder, mająca już na swoim koncie kilka koncertów. Jej muzyka opiera się o łagodne brzmienie gitary akustycznej jak i elektryczne wstawki pop rockowe. Wokalistka posiłkuje się także brzmieniem pianina bez szczególnie zawiłych partii. Prostota i nieco lukrowany klimat piosenek to jej znak rozpoznawczy.

Konferencja cieszyła się  bardzo dużym powodzeniem. Było to wydarzenie, które zdecydowanie przybliżało pasjonatom tajniki tworzenia autorskiej muzyki. Zarówno eksperci od produkcji muzyki, menagerowie jak i reszta zaproszonych gości, mogli mieć tego dnia wpływ na dotychczasowe myślenie każdego o muzyce w wielu jego aspektach. Ta konferencja pokazała także, że każdy twórca ma szanse, ale niestety „nikt za nikogo nic nie zrobi”. Te słowa padły kilka krotnie podczas konferencji.

Trzymam kciuki za dalsze muzyczne kroki, sukcesy małe  i duże oraz drogę twórczą, w której młodzi muzycy się znajdują . Mam nadzieję, że za rok konferencja przyciągnie kolejnych artystów, także tych z większym bagażem doświadczeń.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Akademickie MagPress, wydawca Niezależnego Miesięcznika Studentów MAGIEL.

 

Relacja: Piotr Siedlecki

Foto: Aleksandra Jasińska, Maksymillian Fiszer, Kamil Węgliński.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!