!! ROK Z KULTEM TYDZIEŃ 12: RZĄD OFICJALNY !!

Rok z Kultem, tydzień 11.: GENERAŁ FERREIRA / płyta “YOUR EYES”, 1991

Zapraszamy do spędzenia roku 2023 z KULTEM – który w tym roku świętuje XLI-lecie działalności – słuchajcie, oglądajcie, dzielcie się muzyką KULTU z innymi – ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki i coś, co zna każdy z nas.
W tym tygodniu wracamy do płyty “Your Eyes” i utworu “Generał Ferreira”, znanego także jako “Rząd oficjalny”.

Dwa równorzędne tytuły utworu to efekt pomyłki Marka Niedźwieckiego – przedstawił na falach Trójki singiel z płyty jako “Rząd oficjalny” i tak już konsekwentnie go nazywał. A sytuacja trwała wiele tygodni – przez 39 tygodni piosenka utrzymywała się na trójkowej liście przebojów, równocześnie okazała się koncertowym hitem.
Generął Ferreira, przywołany w tytule, nie był jednak postacią fikcyjną, choć nie miał rangi generalskiej. To Brazylijczyk, który zaprosił muzyków i był dlań gospodarzem podczas wyjazdu zespołu Kult do Brazylii w 1989 roku. Jego głos słychać na początku nagrania, a kawałek miał być dla niego prezentem-niespodzianką.
Reggaowe brzmienie, jak przyznają muzycy w “Białej księdze Kultu” pióra Wiesława Weissa, to zasługa głównie Banana, czyli Krzysztofa Banasika. Miał on za sobą doświadczenie gry w formacji Izrael. Ale tutaj reggae przełamane jest tez mocnymi, rockowymi gitarami, wyrazistą, hipnotyczną partią bębnów, wszystko to składa się na jeden z bardziej energetycznych kawałków Kultu.
Do tego tekst – traktujący o totalitaryzmie, o zniewoleniu i ograniczeniu jednostki. Komunizm właśnie się kończył, a rodził ustrój demokratyczny, aczkolwiek pewne kwestie pozostały niezmienione… Bezpośrednią inspiracją była dla Kazika wiadomość, że podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski policja prewencyjnie aresztowała “element niepewny”, czyli  działaczy opozycyjnych, ale też drobnych przestępców – w imię utrzymania spokoju.

Przed nami jeszcze co najmniej 24 tygodnie z muzyką KULTU – co tydzień będziemy prezentować poszczególne kawałki z kompilacji jubileuszowej, a w końcu roku premierowe, świeżo nagrane utwory KULTU. Bądźcie z nami!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!