Premiera wydania zespołu Perfect – Live

Najsłynniejsze nagranie koncertowe w historii polskiego rocka. Ponad 40 lat po premierze do sklepów trafia dwupłytowe, winylowe wznowienie drugiego albumu Perfectu.

Październikowy wieczór ’82. Na dworze ciemna i zimna noc stanu wojennego, a w warszawskim klubie Stodoła blask i żar. Gra zespół Perfect w składzie: na gitarach Zbigniew Hołdys i Andrzej Urny, na gitarze basowej Andrzej Nowicki, na perkusji Piotr Szkudelski. Przy mikrofonie Grzegorz Markowski, do niedawana obiecujący aktor teatralny, dziś bóg rocka, spocony, z obnażonym torsem, owijający sobie publiczność wokół palca.

Po przerwie wymuszonej przez komunistyczne władze był to pierwszy koncert zespołu, którego słuchała cała Polska. Nakład debiutanckiego albumu z niezapomnianą białą okładką sięgnął trzystu tysięcy egzemplarzy. W radiu tej muzyki nie można było usłyszeć, ale grało się ją na każdej prywatce, aż do zdarcie płyty. Posłuchać jej na żywo było marzeniem każdego nastolatka.

 Zbigniew Hołdys po latach: „Ten koncert był ważny z wielu powodów. Odbywał się w szczególnym momencie, miał swój unikalny kontekst, towarzyszyły mu chwilami niezwykłe okoliczności. W jakimś sensie decydowały się wtedy nasze losy. Być może dlatego pamiętam go bardzo dobrze i pamiętam wszystko, co się działo wokół. I być może dlatego jest w nim tyle energii. I dlatego jestem z niego dumny.”

Longplay „LIVE” po raz pierwszy został wydany w 1983 r. roku przez Savitor, pierwszą w PRL prywatną wytwórnię płyt gramofonowych. Okazał się sukcesem komercyjnym, ale po wyczerpaniu pierwszego nakładu przez wiele lat był niedostępny na legalnych, fizycznych nośnikach.

Remasteringu nagrań dokonał mistrz konsolety Tadeusz Mieczkowski: „Poprawki polegały na tym, żeby usunąć przestery, zabrudzenia i zakłócenia. Zadanie polegało na tym, żeby z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii podkreślić walory brzmieniowe oryginalnego nagrania.”

Pierwsza z płyt zawiera program z oryginalnego longplaya. Druga to kolekcjonerski i audiofilski maxi singiel: czterech piosenek, które nie zmieściły się na LP 1, należy słuchać, ustawiwszy prędkość talerza gramofonu na 45 obrotów na minutę.
Tracklista:

Strona A (33 1/3 RPM)

 1. Po co 4:01
 2. Idź precz 3:22
  3. Chcemy być sobą 5:36
  4. Opanuj się                                      3:42
  5. Objazdowe nieme kino                  5:34
  Strona B (33 1/3 RPM)
  1. Chce mi się z czegoś śmiać                       3:22
  2. Pepe wróć                                      5:10
  3. Autobiografia                                 4:17
  4. Pocztówka do państwa Jareckich  5:17
  5. Nie płacz Ewka                               0:52

  Strona C (45 RPM

  1. Czytanka dla Janka                        4:09
  2. Nie bój się tego                              4:34

  Strona D (45 RPM

  1. Dla zasady nie ma sprawy             5:19
  2. Co za hałas – co za szum                3:44

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!