„Joe Hisaishi in Vienna”

Deutsche Grammophon prezentuje światową premierę dwóch nowych utworów symfonicznych tego kompozytora.

Joe Hisaishi dyryguje orkiestrą Wiener Symphoniker, prezentując swoją II Symfonię oraz utwór „Viola Saga”, wybitny altowiolista Antoine Tamestit wykonuje partię solową w drugim utworze!
Nowe nagranie jest kontynuacją współpracy po niezwykle udanym debiucie dla DG – albumie „A Symphonic Celebration” – jednym z najlepiej sprzedających się albumów klasycznych na całym świecie w 2023 roku.

Minimalistyczna Symfonia nr. 2, która miała swą premierę w Kioto w 2021 roku, minimalistyczna Symfonia nr 2 wykorzystuje typowe lecz subtelne powtórzenia tematyczne, z wyraźnymi kontrastami w sferze rytmu ale zwłaszcza faktury orkiestrowej.

Gustav Mahler jest moim ulubionym kompozytorem – zauważa Hisaishi. – Ale nasze style są zupełnie inne. Mahler wciąż wprowadza nowe motywy, podczas gdy my, minimaliści, bierzemy jeden motyw i pracujemy nad nim, zmieniając go stopniowo.
Kompozytor był tak zadowolony z wykonania tego utworu z orkiestrą Wiener Symphoniker w sali Musikverein, że zdecydował się umieścić na tym albumie wersję koncertową dzieła.

Kilka miesięcy po wiedeńskim koncercie Hisaishi powrócił do stolicy Austrii, aby dokonać światowej premiery nagrania swojego koncertu na altówkę „Viola Saga” z 2022 roku, z tą samą orkiestrą i solistą Antoine’em Tamestitem. Kompozytor bardzo podziwia ciepłe brzmienie i niezrównaną technikę tego francuskiego artysty.

Hisaishi należy do największych japońskich kompozytorów wszechczasów i jest znany na całym świecie ze współpracy z nagrodzonym Oscarem reżyserem, animatorem i założycielem Studio Ghibli, Hayao Miyazakim. Ich twórcza współpraca rozpoczęła się w 1984 roku, od post – apokaliptycznego anime „Nausicaä of the Valley of the Wind” i od tego czasu rozwinęła się do tego stopnia, że ​​obecnie porównuje się ich do innych legendarnych par reżysersko – kompozytorskich, w tym Hitchcocka i Herrmanna, Felliniego i Roty, Leone i Morricone oraz Spielberga i Williamsa.

Rzeczywiście, ścieżki dźwiękowe stworzone przez Joe Hisaishiego zdobyły osiem nagród Japońskiej Akademii, co jest bezprecedensowym osiągnięciem. Artysta jest jednak uznawany także jako dyrygent i kompozytor współczesnej muzyki klasycznej, w większości minimalistycznej i eksperymentalnej, podobnie jak twórczość jego przyjaciół i współpracowników, takich jak Philip Glass, Terry Riley i Nico Muhly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!