80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – 3 książki, po które warto sięgnąć

Powstanie Warszawskie to 63 dni walki. Jednak historia Powstania nie skończyła się wraz z jego upadkiem. To jedno z wydarzeń kluczowych dla zrozumienia historii Warszawy, Polski, Europy Środkowej, a także II wojny światowej.

Już za kilka dni, 1 sierpnia, będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym znaczącym momencie warto sięgnąć po jakościowe i znakomicie opracowane książki, które przybliżą historię Powstania Warszawskiego – zarówno w jej politycznym, jak i bardziej osobistym wymiarze – oraz pomogą zrozumieć jej wieloaspektowość i wielowymiarowość.

Wydawnictwo W.A.B. poleca:

„BŁYSKAWICA. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego”

Sześćdziesiąt trzy dni walki to był najważniejszy czas w jej życiu. Wanda Traczyk-Stawska – wojowniczka, aktywistka, kobieta instytucja, autorytet moralny – po raz pierwszy w wywiadzie-rzece z Michałem Wójcikiem opowiedziała historię swojego niezwykłego życia.

Walczyła w Powstaniu Warszawskim jako strzelec i łączniczka Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) – Biura Informacji i Propagandy – Komendy Głównej AK. Po wojnie studiowała psychologię i przez całe zawodowe życie pracowała z dziećmi z niepełnosprawnościami. Dlaczego mówi o sobie żołnierz, a nie żołnierka? Czym było dla niej powstanie? Jak wyglądało z perspektywy młodej dziewczyny? W jaki sposób ocenia je dzisiaj? I dlaczego nadal walczy?

W rozmowie z Michałem Wójcikiem Wanda Traczyk-Stawska rozmawia nie tylko o tamtym czasie. Dzieli się także wspomnieniami ze swojego szczęśliwego dzieciństwa w przedwojennej Polsce, opowiada o traumatycznych wojennych doświadczeniach, o gniewie, bólu i niezgodzie na niesprawiedliwość, o żyjących wtedy ludziach, ich historiach i wyborach, o świecie, który przestał już istnieć – a swoją szczerą opowieść kończy na trudnych czasach powojennych, gdy musiała zmierzyć się z demonami przeszłości i zacząć żyć od nowa.

„CHCIELIŚMY BYĆ WOLNI. Powstanie Warszawskie 1944”

Najbardziej przystępna i przekrojowa książka o Powstaniu Warszawskim, jaka dotychczas powstała.

Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed „krową” nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską?

Na te i inne pytania odpowiadają historycy i historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego w książce „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” – przygotowanym przez najlepszych specjalistów kompendium wiedzy, które wyjaśnia skomplikowane losy jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych. To pozycja obowiązkowa zarówno dla miłośników historii Powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałby dowiedzieć się, co wydarzyło się w Warszawie w 1944 roku.

To także znacznie więcej niż zbiór suchych faktów czy kartek z kalendarza. Zespół autorski, który stworzył tę publikację, nie tylko uczestniczył w opracowaniu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, lecz także miał bezpośredni kontakt zarówno z Powstańcami, jak i zwiedzającymi. Właśnie dzięki temu powstała tak bogata i różnorodna publikacja, zapewniająca szerokie i wieloaspektowe spojrzenie na temat powstania.

„JACY BYLI? JACY JESTEŚMY? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie”

Jakimi ludźmi na co dzień byli Powstańcy Warszawscy? Czy żyli wspomnieniami wojennymi do końca swoich dni? Jakimi dziadkami, rodzicami, krewnymi stali się ludzie z wojenną traumą wpisaną do dowodów osobistych?

Znajomość rodzinnych opowieści pozwala kolejnym pokoleniom lepiej zrozumieć zarówno własne ograniczenia, problemy, jak i aspiracje, mocne strony, marzenia. Dlatego warto spojrzeć na rodzinę w szerszej perspektywie historycznych zawirowań, w których się znalazła.

Książka „Jacy byli? Jacy jesteśmy?” przygotowana przez Justynę Dżbik-Kluge opowiada o Powstańcach Warszawskich głosami ich bliskich – dzieci, wnuków i prawnuków, którzy wzięli udział w inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego „Korzenie pamięci”, a także dziennikarek i dziennikarzy, którzy przeprowadzali z nimi wywiady. Dzięki temu możemy poznać bohaterów i bohaterki Powstania Warszawskiego z dotąd nieznanej, prywatnej strony, skłaniającej do refleksji nad naszymi własnymi rodzinnymi historiami.

Doświadczeniami i przemyśleniami w książce dzielą się m.in.: Aga Zaryan, Karolina Korwin-Piotrowska, Karolina Sulej, Arleta Zalewska, Andrzej Wrona, Szymon Majewski, Łukasz Garlicki czy Władysław Teofil Bartoszewski. Ich opowieści udało się uzupełnić rozmowami z ekspertkami i ekspertami od rodziny i pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!