Co Joker robi podczas wakacji w Hiszpanii? Jak inspiruje swoich naśladowców w Czechach i Meksyku? Skąd kameruński Joker czerpie inspiracje? Te i wiele innych pytań znajdują odpowiedzi w najnowszej, międzynarodowej antologii komiksowej „Joker. Świat”, która zabiera fanów w podróż po różnych zakątkach globu, pokazując chaos, jaki Joker wywołuje na całym świecie. Światową premierę albumu „Joker: Świat” zaplanowano na 17 września 2024 r.
Podobnie jak bestsellerowy album „Batman. Świat”, „Joker. Świat” to zbiór unikalnych opowieści stworzonych przez uznanych scenarzystów i rysowników z trzynastu krajów. Wśród twórców znaleźli się m.in. Geoff Johns, Satoshi Miyagawa, David Rubín, Germán Peralta, Alvaro Fong Varela oraz Jason Fabok. Każda historia w tym tomie ukazuje niepowtarzalną wrażliwość kulturową, a wszystkie razem tworzą obraz Jokera, który inspiruje chaos na skalę globalną. Przekonajcie się, jak Joker rozsiewa chaos w różnych kulturach i krajach.
W polskiej części antologii Książę Zbrodni zawita do Krakowa, gdzie wcieli się w rolę tytułowego „Królewskiego błazna”. Scenariusz tej historii napisał Tomasz Kołodziejczak, a za oprawę graficzną odpowiada Jacek Michalski.
O autorach polskiej historii:
Tomasz Kołodziejczak (ur. 1967) to pisarz, scenarzysta, wydawca, promotor kultury. Debiutował w 1985 roku. Opublikował sześć powieści i kilkadziesiąt opowiadań SF i fantasy, w tym cykle Dominium solarne i Ostatnia Rzeczpospolita. Tworzył gry planszowe i komputerowe, scenariusze komiksowe, teksty publicystyczne. Wielokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza Zajdla, zdobył ją za powieść Kolory sztandarów. Jego utwory były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski, ukraiński, węgierski. Laureat wyróżnień za działalność wydawniczą i promotorską. Do scenariuszy komiksowych Kołodziejczaka rysowali Zbigniew Kasprzak, Mateusz Skutnik, Przemysław Trust Truściński. W roku 2008 ukazał się jego pełnometrażowy album fantasy dla dzieci Darlan i Horwazy – Złoty Kur, do którego rysunki wykonał Krzysztof Kopeć. Kołodziejczak napisał też scenariusze do komiksów o wujku Sknerusie (rys. Vicar) i Batmanie (rys. Piotr Kowalski). W latach 1995–2023 był związany zawodowo z wydawnictwem Egmont, w którym m.in. prowadził pisma „Kaczor Donald”, „Witch”, „Świat Komiksu” i kierował imprintem Klub Świata Komiksu. Na podstawie jego cyklu powieściowego Ostatnia Rzeczpospolita tworzone jest uniwersum NanoKadabra. Współzałożyciel i vloger Kanału Fantastycznego na YouTubie.
Jacek Michalski (ur. 1964) to rysownik i ilustrator. Na rynku wydawniczym zadebiutował w 1989 roku komiksem Zagadka metropolii. Od tego czasu wydał indywidualnie 37 albumów komiksowych. Jego prace ukazały się nakładem wielu czasopism komiksowych, antologii i periodyków literackich. Ilustrował grafiki oraz okładki do książek i magazynów. Tworzył koncepty do gier oraz storyboardy do filmów. W 1993 zdobył wyróżnienie w konkursie na ilustrację do filmu Ogniem i Mieczem. W tym samym roku wygrał główną nagrodę w konkursie na Polskiego Super-Bohatera organizowanym przez TM-SEMIC. Uczestniczył w licznych wystawach plastycznych i komiksowych w Polsce i za granicą.
Lista twórców pozostałych historii:
Scenarzyści: Geoff Johns, David Rubín, Torsten Sträter, Enrico Brizzi, Felipe Castilho, Alvaro Fong Varela, Štěpán Kopriva, Metin Akdülger, Inpyo Jeon, Matías Timarchi, Dr. Ejob Gaius, , Satoshi Miyagawa.
Rysownicy: Jason Fabok, David Rubín, Ingo Römling, Paolo Bacilieri, Tainan Rocha, Oscar Pinto, Michal Suchánek, Ethem Onur Bilgiç, Jaekwang Park, Germán Peralta, Bertrand Mbozo’o Zeh, Keisuke Gotou.
Koloryści: Brad Anderson, Vincenzo Filosa, Mariane Gusmão, Jaekwang Park, E.N. Ejob.
Okładka: Jason Fabok, Brad Anderson.
Batman. Joker. Świat
Scenariusz: Różni autorzy
Rysunki: Różni autorzy
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Oprawa: twarda z obwolutą
Objętość: 184 strony
Format: 170×260
Cena: 89,99
ISBN: 978-83-281-7131-2
Język oryginału: angielski
Seria: Batman
Kategoria: komiks amerykański
Tematyka: superbohaterowie