Co nas czeka w świecie komiksu w październiku?

Nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont

Premiera 9 października 2024 r.

Gwiazda pustyni, tom 1

Scenariusz: Stephen Desberg

Rysunki: Enrico Marini

Przekład: Maria Mosiewicz

Pierwszy album zbiorczy rozgrywającego się na Dzikim Zachodzie dzieła uznawanego za jedno z największych dokonań westernowych komiksu frankofońskiego. Album zawiera dwa pierwsze tomy oryginalne.

Starzejącego się byłego wojskowego, a dzisiaj urzędnika Ministerstwa Obrony, spotyka straszliwe nieszczęście – nieznani sprawcy zabijają jego żonę i córkę. Oficjalne śledztwo nie przynosi rezultatów, dlatego mężczyzna bierze sprawy w swoje ręce. Podążając śladem morderców, rusza na Dziki Zachód. Czy uda mu się wytropić bandytów? I czy znajdzie odpowiedź na dręczące go pytanie: dlaczego najbliższe mu osoby musiały zginąć?

Scenarzystą serii jest sławny belgijski autor Stephen Desberg, współtwórca kilkudziesięciu komiksowych opowieści, między innymi sensacyjnych „IR$” i „Golden Dogs” czy przygodowo-historycznej „Skorpion”. Ilustracje do tego ostatniego cyklu są dziełem rysownika „Gwiazdy pustyni”, włoskiego grafika Enrica Mariniego, doskonale znanego na polskim rynku z takich hitów jak „Cygan”, „Drapieżcy”, „Noir burlesque” czy „Orły Rzymu”.

Skorpion, tom 4

Scenariusz: Stephen Desberg

Rysunki: Enrico Marini

Przekład: Maria Mosiewicz

To kolejna część serii przygodowej rozgrywającej się w alternatywnym XVIII wieku. Cykl był dwukrotnie nominowany do nagrody festiwalu w Angoulême. Czwarty album zbiorczy zawiera dwa tomy oryginalne: „Dziewiąty ród” i „Fałszywy wieszczek”.

Obalono papieża Trebaldiego, ale jego krewni nadal pozostają najpotężniejszym ugrupowaniem w gronie pradawnych dziewięciu rodów Rzymu. Skorpion usiłuje doprowadzić do ostatecznego upadku Trebaldich, szuka więc źródła ich odwiecznej potęgi. Trop wiedzie do ruin miasta Etrusków i owianego złą sławą klasztoru. Tymczasem pojawia się zabójca, który poluje na przedstawicieli rodu byłego papieża, w tym także na Skorpiona. Przed bohaterem mnóstwo wyzwań, a niestety coraz mniej może liczyć na dawnych sprzymierzeńców.

Serię o Skorpionie wymyślił belgijski scenarzysta Stephen Desberg, twórca takich opowieści jak „Billy The Cat”, „IR$” czy „Golden Dogs”. Rysownikiem i współscenarzystą większości tomów cyklu jest włoski grafik Enrico Marini, znany polskim czytelnikom z „Cygana”, „Drapieżców”, „Noir burlesque”, „Orłów Rzymu” i „Gwiazdy pustyni” – scenariusz do tej ostatniej historii też napisał Stephen Desberg.

Uniwersum DC.

Batman – Człowiek Nietoperz z Gotham, tom 2

Scenariusz: Chip Zdarsky

Rysunki: Mike Hawthorne, Miguel Mendonça,

Adriano Di Benedetto

Przekład: Tomasz Sidorkiewicz

Scenarzysta Chip Zdarsky, a także nominowany do nagród Eisnera i Harveya Mike Hawthorne (rysunki) oraz Adriano Di Benedetto (tusz) łączą siły, aby zdefiniować nową erę Batmana w uznanej przez krytyków i fanów historii „Człowiek Nietoperz z Gotham”.

Batman budzi się w nieznanym Gotham. Przemierza ulice świata, w którym nie istnieje ani Mroczny Rycerz, mogący go uratować, ani Joker, mogący mu zagrozić… A przynajmniej tak mu się wydaje.

Tajemnicza postać znana jako Red Mask rządzi tym miastem i chce śmierci Bruce’a Wayne’a! Gdy Tim Drake szuka Batmana w multiwersum, szaleństwo człowieka w czerwonej masce zaczyna zagrażać nie tylko Zamaskowanemu Krzyżowcowi, ale także celowi jego życia!

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Batman” #131–136.

Uniwersum DC. Superman: Powrót Kal-Ela

Scenariusz: Phillip Kennedy Johnson, Tom Taylor,

Joshua Williamson

Rysunki: Mike Perkins, Cian Tormey, David Lapham

Przekład: Jakub Syty

Po heroicznej rewolucji, której przewodził na Świecie Wojny, Człowiek ze Stali powraca na Ziemię silniejszy niż kiedykolwiek! Kiedy on i Steel łączą siły, by uczynić Metropolis prawdziwym Miastem Jutra, na horyzoncie pojawiają się dwaj dobrze znani Supermanowi łotrzy… i mają własne plany. Ponadto Kal-El spotyka się z Mrocznym Rycerzem, Jimmym Olsenem oraz Ligą Sprawiedliwości. Jon Kent cieszy się z powrotu ojca, jednak jego radość nie trwa zbyt długo, ponieważ chłopak staje się celem tajemniczego Red Sina, zdolnego do niemożliwego: zranienia obu Supermanów! Wszystkie te wydarzenia prowadzą do tajemniczego Projektu „Zamroczenie”, który odmieni życie Supermana na zawsze!

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Son Of Kal-El” #16–18, „Action Comics” #1047–1050 Oraz „Superman: Kal-El Returns Special”.

Piękna i Bestia. Opowieść Bestii, tom 2

Scenariusz: Mallory Reaves

Rysunki: Studio Dice

Przekład: Mateusz Lis

Manga czytana od prawej do lewej. Dawno temu, w zacisznym miasteczku w sercu Francji… Piękna i wrażliwa Bella wyrusza na ratunek ojcu uwięzionemu przez straszliwą Bestię. Przełamując strach, dziewczyna decyduje się zostać w mrocznym zamku w zamian za uwolnienie ojca. Z czasem zaprzyjaźnia się z zaczarowaną służbą i oswaja z nowym otoczeniem. Zdaje sobie również sprawę, że pod postacią przerażającej Bestii skrywa się książę o dobrym sercu. Dzięki tej mandze dowiecie się, z jakimi demonami przeszłości zmaga się Bestia i w jaki sposób odkrywa, czym jest miłość.

Czarodziejki W.I.T.C.H., tom 14

Scenariusz: Bruno Enna, Alessandro Ferrari,

Augusto Macchetto

Rysunki: Paolo Campinoti, Alberto Zanon,

Ettore Gula i inni

Przekład: Joanna Szabunio

Czternasty album zbiorczy przygód kochanych przez czytelników czarodziejek! W Kondrakarze napięcie rośnie, a jego mieszkańcy oczekują zbliżającego się niebezpieczeństwa. Twierdza jest zamknięta, kontakt z czarodziejkami W.I.T.C.H. został utracony, co tylko potęguje atmosferę niepewności. Czarodziejki stoją przed koniecznością odnalezienia źródeł mocy. Muszą stawić czoła swoim słabościom i Mrocznej Matce, która w podziemiach miasta przygotowuje się do ataku. Codzienne życie dziewczyn jest pełne wyzwań, zdają egzaminy w szkole i akademii tańca. Ponadto często muszą wybierać między miłością a magią. Rodzina Will powiększa się o nowego członka, który okazuje się równie niezwykły jak Powierniczka Serca. Tymczasem w Kondrakarze szykują się zmiany na stanowisku Wyroczni. Kto tym razem stanie na czele Zgromadzenia? Czy czarodziejki ocalą Twierdzę przed zemstą Mrocznej Matki?

Elegancka edycja w twardej oprawie to idealny prezent dla każdego, kto uwielbia przygody, czary, humor oraz opowieści o przyjaźni i miłości, a także niezwykła gratka dla wszystkich dawnych, dorosłych już, fanów serii! Księga czternasta zawiera komiksy z numerów 162–173 magazynu „Czarodziejki W.I.T.C.H.” – to ponad trzysta stron przygód czarodziejek!

Najwybitniejsi Naukowcy. Mary Anning. Łowczyni smoków

Scenariusz: Jordi Bayarri

Rysunki: Jordi Bayarri

Przekład: Agata Ostrowska

Kolejna niezwykła komiksowa opowieść o naukowcu, którego odkrycia zmieniły nasze spojrzenie na jedną z dziedzin nauki. Tym razem jest to Mary Anning, Angielka, która w wyniku potrzeby życiowej zajęła się odnajdowaniem skamielin na wybrzeżach Wielkiej Brytanii. Anning nie miała formalnego wykształcenia. Ogromną wiedzę i naukową intuicję wypracowała sama, ucząc się od innych i prowadząc poszukiwania. A jednak dokonane przez nią dzięki pasji i nieustępliwości odkrycia stały się krokami milowymi dla rodzącej się nowej dziedziny nauki – paleontologii.

Seria Najwybitniejsi Naukowcy przedstawia postaci świata nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii.

Komiksy przeznaczone są dla dzieci – do czytania samodzielnego lub wspólnie z rodzicami. W przystępny, ciekawy sposób przybliżają życie i najważniejsze odkrycia Najwybitniejszych Naukowców, zachęcając czytelników do odkrywania świata, eksperymentowania i zdobywania wiedzy. Serię Najwybitniejsi Naukowcy rekomenduje dr Tomasz Rożek.

Najwybitniejsi Naukowcy. Ramon y Cajal. Życie pod mikroskopem

Scenariusz: Jordi Bayarri

Rysunki: Jordi Bayarri

Przekład: Agata Ostrowska

W kolejnym tomie serii Najwybitniejsi Naukowcy przedstawiona jest postać Ramóna y Cajala, hiszpańskiego histologa, neuroanatoma, prekursora neurobiologii, laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad strukturą systemu nerwowego. Był niezwykle ciekawą osobowością, o wielu zainteresowaniach, które potrafił w mistrzowski sposób połączyć. Udało mu się bowiem połączyć tak różne pasje, jak rysowanie, odkrywanie nieznanych światów i biologia, a ponadto dokonać dzięki nim wielkich odkryć, które zmieniły sposób postrzegania ludzkiego mózgu i połączeń nerwowych.

Seria Najwybitniejsi Naukowcy przedstawia postaci świata nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii.

Komiksy przeznaczone są dla dzieci – do czytania samodzielnego lub wspólnie z rodzicami. W przystępny, ciekawy sposób przybliżają życie i najważniejsze odkrycia Najwybitniejszych Naukowców, zachęcając czytelników do odkrywania świata, eksperymentowania i zdobywania wiedzy. Serię Najwybitniejsi Naukowcy rekomenduje dr Tomasz Rożek.

Klasyczne baśnie Disneya. Pinokio

Scenariusz: Merrill de Maris, Alessandro Ferrari

Rysunki: Hank Porter, Andrea – drBestia – Cavallini

Przekład: Mateusz Lis

Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści „Pinokio”! W pewną gwiaździstą noc snycerz Dżepetto wypowiada życzenie: niech marionetka, którą stworzył, stanie się prawdziwym chłopcem. Błękitna Wróżka przychyla się do jego prośby i ożywia małego Pinokia. Pajacyk porusza się i mówi, jednak żeby stać się prawdziwym chłopcem, będzie musiał wykazać się odwagą, szczerością i szlachetnością. Wraz z Hipolitem Świerszczem Pinokio wyruszy w pełną niebezpieczeństw i przygód podróż, w trakcie której pozna samego siebie, dowiedzie siły swojego charakteru i nauczy się odróżniać dobro od zła. Komiks o tym, że kłamstwo nie popłaca, warto postępować uczciwie, a miłość, troska o bliskich, sumienność i pracowitość czynią cuda i są wynagradzane.

Idefiks i Nieugięci. Idefiks i druid, tom 5

Scenariusz: Matthieu Choquet

Rysunki: Philippe Fenech

Przekład: Marek Puszczewicz

Jest 52 rok p.n.e. Cała Lutecja jest podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Grupa nieugiętych zwierząt dowodzona przez Idefiksa nadal opiera się najeźdźcy! Po pokonaniu galijskiego przywódcy Kamulogena przez generała Labienusa dzielny piesek Idefiks organizuje ruch oporu, żeby bronić galijskiego miasta przed rzymskim okupantem. Idefiks wraz ze swoją przyjaciółką Frygą, kocicą Przecherą i buldogiem Rygoriksem przychodzi z pomocą tym, którzy ponieśli konsekwencje rzymskiej okupacji… Na Teutatesa, tak im dadzą popalić, że Rzymianie zapomną od tego języka (łacińskiego) w gębach!

Co łączy tajemnicze porwania luteckich psów, kradzież torby z eliksirami druida Panoramiksa oraz nagły poryw serca generała Labienusa? Otóż odpowiedź jest jedna. To grupka Nieugiętych, która z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem rzuca się w kolejny wir przygód, narażając swoje życie, aby rozwiązać pewną kryminalną zagadkę. Zwierzęta nawet nie przypuszczają, że dzięki niej odkryją niezwykłą moc przyjaźni, która pozwoli im pokonać własne ograniczenia!

Niniejszy, piąty już, album zawiera jedną długa opowieść. Scenariusz napisał Matthieu Choquet, a rysunki stworzył Philippe Fenech („Kumpelki”).

Strażniczka Małych Ludzi. Smocze łzy, tom 2

Scenariusz: Carbone, Véronique Barrau

Rysunki: Charline Forns

Przekład: Ernest Kacperski

Drugi tom o strażniczce Małych Ludzi!

Kiedy Elina przyrządza kolejny dzbanuszek wróżkowego balsamu, z przerażeniem odkrywa, że brakuje najważniejszego składnika – smoczych łez. Bez niego już nigdy więcej nie zobaczy swoich małych przyjaciół, których powinna strzec! Babcia Adelajda ma dla niej tylko jedną radę: Elina musi wyruszyć na poszukiwania smoka do bretońskiego lasu Brocéliande, w którym aż roi się od czarów i fantastycznych stworzeń.

Mityczny las, rozsławiony mrocznymi celtyckimi legendami, staje się areną przygód Eliny, której towarzyszą elf Lyam i wróżka Nelvina. Czy nowo poznani przyjaciele i zasłyszane od nich fantastyczne opowieści pomogą w odnalezieniu przerażającego smoka?

Las Czasu. Bez powrotu, tom 2

Scenariusz: Tristan Roulot

Rysunki: Mateo Guerrero

Przekład: Maria Mosiewicz

Kontynuacja przygodowej opowieści fantasy dla młodych czytelników. Trwa pościg kilkorga pomysłowych dzieci za złodziejką, która ukradła część Kamienia chroniącego ich miasto przed upływem czasu. Z kolei sami śmiałkowie są tropieni przez bezwzględnego czarownika. Bohaterowie przeżywają mrożące krew w żyłach przygody, stają do walki po stronie słabszych oraz odkrywają tajemnice z dawnych wieków. Przekonują się też, że czas można naginać, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami…

Scenarzystą opowieści jest Francuz Tristan Roulot, znany z postapokaliptycznego cyklu „Le convoyeur” czy publikowanych także w Polsce krótkich humorystycznych historyjek „Gobliny”. Rysunkami zajął się specjalista od fantasy, hiszpański grafik Mateo Guerrero, twórca autorskiej serii „Turo” i ilustrator cyklu „Dragonseed”.

Smerfy i półdżin, tom 34

Scenariusz: Thierry Culliford, Alain Jost

Rysunki: Jeroen De Coninck, Miguel Diaz

Przekład: Maria Mosiewicz

Skrzaty z Zaczarowanego Lasu mają talent do pakowania się w kłopoty, ale na szczęście są odważne i pomysłowe. Osiłek i Ważniak znajdują dzban, z którego wychodzi… dżin. Jak wiadomo, każdy dżin musi spełniać życzenia osoby, która go uwolniła, jednak ta magiczna istota ma z tym duże problemy. Dlaczego tak się dzieje? Aby rozwiązać zagadkę i pomóc nieporadnemu dżinowi, Smerfy będą musiały rozpocząć sprytną grę ze swoim największym wrogiem – Gargamelem. Szykuje się niebezpieczna, a jednocześnie wesoła przygoda!

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992) używający pseudonimu Peyo. Obecnie autorami serii są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.

Lucky Luke. Śpiewający drut, tom 46

Scenariusz: René Goscinny

Rysunki: Morris

Przekład: Marek Puszczewicz

Nikt nie policzy, ilu nowych obywateli Stanów Zjednoczonych by się narodziło, gdyby nie problemy z komunikacją między Wschodem a Zachodem. W końcu nadeszła historyczna chwila. Prezydent Lincoln postanowił przeprowadzić brakujący kawałek linii telegraficznej. Trasę, na której miano postawić słupy, podzielono na dwie równe części. Do wyścigu Western Union wystawiła dwie ekipy. Dla tej, która pierwsza rozciągnie drut na swoim odcinku, ufundowano nagrodę stu tysięcy dolarów. W tej nowej konkurencji oczywiście nie mogło zabraknąć najszybszego kowboja na świecie. To opowieść o tym, jak Lucky Luke cywilizował Dziki Zachód.

Premiera 23 października 2024 r.

 

Thorgal. Saga. Shaigan

Scenariusz: Yann le Pennetier

Rysunki: Roman Surżenko

Przekład: Wojciech Birek

Imię Shaigana Bezlitosnego budzi strach od klifów Skandynawii po wybrzeża kraju Saksonów. Okrucieństwu tego pirata dorównuje tylko bezwzględność jego kochanki, Kriss de Valnor. Nikt oprócz niej nie wie, że Shaiganem jest Thorgal. Kriss wykorzystuje fakt, że bohater utracił pamięć, i dzięki temu realizuje swoje sny o krwawej potędze. Jednak wraz z upływem czasu Shaigan zaczyna sobie zadawać pytania dotyczące własnej przeszłości, dlatego zawiera porozumienie z potężnym wieszczem. Czarownik wyjawi mu jego prawdziwą tożsamość z zamian za legendarną broń ukrytą w niedostępnym grobowcu…

„Shaigan” to trzeci tom cyklu „Thorgal. Saga” opowiadającego o nieznanych dotąd przygodach Thorgala. Każdy album rozbudowuje znane z serii głównej opowieści o czarnowłosym wikingu, a jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o życiu bohatera o nowe wątki. Do stworzenia komiksów z tej kolekcji zaproszono cenionych i znanych autorów. Każdy z nich przedstawia własną zamkniętą historię o niezwykłych losach przybysza z gwiazd.

Scenariusz albumu napisał francuski twórca Yann le Pennetier, a rysunkami zajął się rosyjski grafik Roman Surżenko. Obaj wspólnie tworzą dwie poboczne serie ze świata Thorgala: „Thorgal – Louve” i „Thorgal – Młodzieńcze lata”.

Świat Akwilonu. Orki i gobliny – Sa’ar, tom 4

Scenariusz: Nicolas Jarry

Rysunki: Paolo Deplano, Bojan Vukić

Przekład: Maria Mosiewicz

„Orki i gobliny” to kolejna – obok „Elfów”, „Krasnoludów”, „Magów” i „Ziem Ogona” – seria rozgrywająca się w Akwilonie – jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy.

Sa’ar pochodzi z najbardziej pogardzanego goblińskiego plemienia – Rybojadów z Mokradeł. Pewnie spędziłby całe życie na łowieniu węgorzy, gdyby nie splot strasznych wydarzeń, w efekcie których trafia do Miasta Mieszańcow, gniazda bandytyzmu i rozpusty. Pragnący osiągnąć sukces młodzieniec nagle zaczyna wierzyć, że jest mu przeznaczona wielka przyszłość, do której wybrało go samo Miasto…

Świat Akwilonu wymyślili dwaj francuscy scenarzyści specjalizujący się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin („Merlin”, „Les druides”) i Nicolas Jarry („Zmierzch bogów”, „Les brumes d’Asceltis”, „Les Chroniques de Magon”). Autorem scenariusza tego tomu serii jest drugi z nich, a rysunki stworzyli dwaj graficy: Serb Bojan Vukić („Grands anciens”, „Le retour de Dorian Grey”) oraz Włoch Paolo Deplano („Les exilés d’Asceltis”, „Mercenaires”, „Un coin de ciel bleu”).

All Eight Eyes, tom 1

Scenariusz: Steve Foxe

Rysunki: Piotr Kowalski

Przekład: Jacek Drewnowski

Ten horror sprawi, że będziecie się bali chodzić po zmroku! W zapomnianych zaułkach Nowego Jorku stwory ciemności polują na ludzi, których społeczeństwo zostawiło własnemu losowi. Vin Spencer wyleciał ze studiów i teraz kroczy przez życie w otępieniu wywołanym przez imprezy i narkotyki. Pewnej strasznej nocy spotyka włóczęgę toczącego brawurową wojnę z ośmionogimi monstrami czającymi się w mrokach wielkiego miasta. Czy teraz także dla Vina rozpoczną się łowy na potwory?

Serię tworzą dwaj autorzy lubiący klimat grozy: nominowany do Nagrody Eisnera scenarzysta Steve Foxe („Razorblades: The Horror Magazine”, „Rainbow Bridge”) i polski rysownik Piotr Kowalski („Wydział Lincoln”, „SEX”, „Bloodborne”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #1–4 serii „All Eight Eyes”, a także ilustracje, które stworzyli James Stokoe, Martin Simmonds, David Romero i Trevor Henderson oraz dodatkowe strony ze szkicami.

Niepisane, tom 1

Scenariusz: Mike Carey

Rysunki: Peter Gross

Przekład: Marek Starosta

Pierwszy tom serii siedmiokrotnie nominowanej do Nagrody Eisnera. Tom Taylor przez całe życie nie może się uwolnić od literackiej spuścizny ojca. Wilson Taylor napisał szalenie popularną trzynastotomową serię o przygodach małego czarodzieja w okularach zwanego Tommy Taylor. Dzięki niej stał się najpopularniejszym pisarzem na świecie, przekreślając jednak tym samym przyszłość swojego syna. W dniu premiery trzynastego tomu Wilson zniknął i zostawił Toma samego w cieniu jego słynnego imiennika. Choć minęły lata, Tom wciąż z trudem buduje własną tożsamość oderwaną od książkowego odpowiednika. Lecz nagle zaczynają padać niepokojące pytania podważające jego dziedzictwo, wspomnienia, a nawet samo jego istnienie. Czy cała jego przeszłość to nieprawda? Czy jest tylko postacią wymyśloną przez swojego ojca i jakimś cudem ożywioną? Usiłując obalić przerażającą teorię, Tom i jego osobliwi towarzysze wyruszają w wielką podróż po świecie i do fikcyjnych krain, ścigani na każdym kroku przez pradawną, przebiegłą siłę pragnącą ukręcić łeb tej opowieści.

Pomysłodawcami i autorami scenariusza są wielokrotnie nagradzani znani twórcy – brytyjski scenarzysta komiksowy i powieściopisarz Mike Carey („Hellblazer”, „Lucyfer”) i rysownik Peter Gross („Lucyfer”, „Księgi magii”).

Sandman Uniwersum. Martwi detektywi

Scenariusz: Pornsak Pichetshote

Rysunki: Jeff Stokely, Javier Rodríguez

Przekład: Paulina Braiter

Powrót dwóch najbardziej lubianych postaci z uniwersum Sandmana! Charles Rowland i Edwin Paine są detektywami od dziesięcioleci, a najlepszymi (nieżyjącymi) przyjaciółmi jeszcze dłużej. Jednak ich nowe śledztwo – w sprawie zaginięcia Amerykanki tajskiego pochodzenia z jej domu w Los Angeles stawia ich na kursie kolizyjnym z nowymi i przerażającymi tajskimi duchami, które mogą sprawić, że nawet martwy chłopiec będzie miał koszmary!  Dodatkowo chłopcy natykają się na czarownicę Tessalię, uwięzioną przez niebezpieczną magię, będącą zagrożeniem dla jej życia, ale też zniewagą dla jej ego, czego czarownica nie może pozostawić bez odpowiedzi… Autorami tej obfitującej z zwroty akcji opowieści są uhonorowany Nagrodą Eisnera scenarzysta Pornsake Pichetshote („The Good Asian”, „Infidel”) i nominowany do tej nagrody artysta Jeff Stokely. Album zawiera zeszyty „The Sandman Universe: Dead Boy Detectives” #1–6.

Shade, Człowiek Przemiany, tom 3

Scenariusz: Peter Milligan

Rysunki: Chris Bachalo, Glyn Dillon

Przekład: Jacek Żuławnik

„Shade, Człowiek Przemiany” to dzieło przez wielu krytyków uznane za przełomowe, zarówno jeśli chodzi o niekonwencjonalne podejście do tematu superbohaterów, jak i warstwę graficzną. Autor zawarł w nim swoisty komentarz do amerykańskiej kultury, a opowieść o zbrodni i karze przekształcił w wyprawę na samo dno ludzkiego umysłu. Zanurzając się wraz z bohaterem w obłąkańczą podróż, nie tylko przemierzamy różne zakątki Stanów Zjednoczonych, ale także przedzieramy się przez kolejne warstwy szaleństwa trawiącego ludzkość. Psychodeliczną i pokręconą narrację Petera Milligana uzupełniają ekspresjonistyczne i surrealistyczne rysunki Chrisa Bachalo.

Tym razem Shade, przybysz z planety Meta, który otrzymał zadanie powstrzymania narastającej fali obłędu na Ziemi, przechodzi najgłębszą zmianę w swojej karierze. Uwięziony w rozkładających się zwłokach musi znaleźć nowe ciało do zamieszkania. Kiedy jego towarzyszkom – Kathy i Lenny – udaje się znaleźć prawdopodobnego kandydata, Shade jest zachwycony. Jest tylko jeden haczyk – ciało jest zdecydowanie kobiece.

Kiedy Shade jest zmuszony powrócić na Metę, aby pomóc w dalszym badaniu Obszaru Szaleństwa… w jakiś sposób trafia do Paryża lat dwudziestych XX wieku w towarzystwie dwóch najsłynniejszych pisarzy tamtych czasów, Jamesa Joyce’a i Ernesta Hemingwaya.

„Shade, Człowiek Przemiany”, jeden z pierwszych tytułów, które wyszły pod szyldem imprintu Vertigo, rozsadził od środka wszelkie wyobrażenia na temat tego, jak powinny wyglądać komiksy o superbohaterach, i stał się kamieniem milowym w karierach scenarzysty Petera Milligana („Human Target”, „Greek Street”, „X-Force”) oraz rysownika Chrisa Bachalo („Śmierć”, „Steampunk”, „Excalibur”).

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach zeszytach „Shade, The Changing Man” #27–41.

Marvel Classic.

Wolverine Epic Collection – Powrót do podstaw

Scenariusz: Peter David, Jo Duffy, Archie Goodwin,

Walter Simonson

Rysunki: John Buscema, John Byrne, Howard Chaykin,

Gene Colan, Bill Jaaska, Klaus Janson, Barry Kitson,

Mike Mignola

Przekład: Bartosz Czartoryski

Śmierć starego przyjaciela nieoczekiwanie prowadzi Logana do spotkania z superagentem Nickiem Furym, pewną organizacją terrorystyczną oraz nowym Skorpionem. Kim jest ta tajemnicza postać i jaki skrywa sekret? Następnie Wolverine wyrusza do śmiertelnie niebezpiecznej dżungli Savage Landu, gdzie walczy z… cyborgami?! Niedługo potem podąża tropem porwanego wroga aż do Ameryki Środkowej. Czy działająca na jej terenie młoda rewolucjonistka La Bandera pomoże choremu Wolverine’owi przetrwać walkę z groźnym przeciwnikiem i obalić skorumpowany reżim?

Scenariusze do tego tomu napisali Peter David, Jo Duffy, Archie Goodwin i Walter Simonson. Rysunki przygotowali kultowi artyści, tacy jak John Buscema, John Byrne, Howard Chaykin, Gene Colan, Klaus Janson czy Mike Mignola.

Album zbiera zeszyty z lat 1989–1990: „Wolverine” #17–30, „Wolverine/Nick Fury: The Scorpio Connection” i „Wolverine: The Jungle Adventure”.

Marvel Classic. Daredevil – Znowu w czerni, tom 2

Scenariusz: Charles Soule

Rysunki: Ron Garney, Marc Laming, Alec Morgan, Goran Sudžuka

Przekład: Jacek Drewnowski

Znów ktoś wystawia zlecenie na Daredevila. Tym razem nagroda jest tak wysoka, że jak magnes przyciąga wszystkich płatnych zabójców w Nowym Jorku. A kim jest zleceniodawca? To ktoś, kto nigdy nie pudłuje i tylko czeka, aż Nieustraszony znajdzie się w zasięgu jego strzału… Czy Daredevil przetrwa to spotkanie? Tymczasem Matt Murdock podejmuje kolejną próbę wykorzenienia przestępczości z Nowego Jorku. Zamierza do tego wykorzystać system prawny. Wszystko wskazuje jednak na to, że w największej sprawie w jego karierze jednym ze świadków zostanie sam… Daredevil. A czy można być świadkiem we własnej sprawie?

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Daredevil” (2015) #15–25, a następnie zebrane w tomach: „Daredevil: Back in Black” vol. 4 – „Identity” i vol. 5 – „Supreme” ze scenariuszami Charles Soule’a i z rysunkami Rona Garneya, Marca Laminga, Aleca Morgana i Gorana Sudžuki.

Marvel Fresh. Rządy X – Marauders

Scenariusz: Gerry Duggan

Rysunki: Stefano Caselli, Matteo Lolli, Phil Noto

Przekład: Nika Sztorc

Kate Pryde powraca! I dopilnuje, żeby człowiek, który skazał na śmierć ją i jej smoka, zapłacił za swoje czyny. Jej zemsta spowoduje jednak trzęsienie ziemi w Marauders – pirackiej drużynie pomagającej mutantom z całego świata dotrzeć do raju na Krakoi. Kto obejmie stery Kompanii Handlowej Hellfire? Czy władająca pogodą Storm obierze nowy kurs? I czy reszta załogi zdoła obalić skorumpowany rząd Madripooru? Stawka rośnie, powracają dawni wrogowie i przyjaciele, a kapitanka Kate kieruje swój statek ku gwiazdom…

Scenariusz tego tomu napisał Gerry Duggan, znany między innymi z „Deadpoola”, „Savage Avengers” i „Strażników Galaktyki”. Rysunki stworzyli Stefano Caselli („Avengers”), Matteo Lolli („Deadpool”) i Phil Noto („Black Widow”, „Star Wars: Poe Dameron”).

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Marauders” #16–20 i #22–27. Należy do cyklu „Rządy X”. Ukazujące się w nim komiksy kontynuują wątki ze „Świtu X”, w którym scenarzysta Jonathan Hickman otworzył zupełnie nowy rozdział w historii Marvelowskich mutantów.

Marvel Fresh. Rządy X – Hellfire Gala

Scenariusz: Vita Ayala, Gerry Duggan, Jonathan

Hickman, Tini Howard, Benjamin Percy, Zeb Wells

Rysunki: Joshua Cassara, Russell Dauterman, Alberto

Foche, Pepe Larraz, Alex Lins, Matteo Lolli,

Stephen Segovia, Marcus To

Przekład: Marek Starosta

Hellfire Gala to największe wydarzenie sezonu w wielkiej polityce, na którym zjawiają się wszyscy, którzy coś znaczą: mutanci z Krakoi, Avengers, Fantastyczna Czwórka oraz inni – niekiedy niespodziewani – goście. Bliscy sojusznicy i zagorzali wrogowie paradują obok siebie w modnych strojach, słuchają telepatycznych koncertów, witają pierwszą demokratycznie wybraną drużynę X-Men i… zmieniają świat. Dosłownie! Kto zyska dzięki gali nowy dom? Kto przypłaci ją życiem?

Scenariusz tego komiksowego eventu, podejmującego wątki z takich komiksów jak „X mieczy” i „Rządy X: Marauders”, napisali między innymi Gerry Duggan, Jonathan Hickman, Tini Howard, Benjamin Percy i Zeb Wells. Rysunki stworzyli Joshua Cassara, Scot Eaton, Pepe Larraz, Matteo Lolli, Valerio Schiti, Stephen Segovia, Marcus To oraz inni artyści.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „X-Men” #21, „Marauders” #21, „Excalibur” #21, „X-Force” #20, „New Mutants” #19, „X-Factor” #10, „Hellions” #12, „S.W.O.R.D.” #6, „Way of X” #3, „X-Corp” #2, „Wolverine” #13, „Planet-Size X-Men” #1, „Classic X-Men” #7 i „Hellfire Gala Guide”.

Album „Rządy X – Hellfire Gala” należy do cyklu „Rządy X”. Ukazujące się w nim komiksy kontynuują wątki ze „Świtu X”, w którym scenarzysta Jonathan Hickman otworzył zupełnie nowy rozdział w historii Marvelowskich mutantów.

DC Deluxe. Batman: Nawiedzony Rycerz

Scenariusz: Jeph Loeb

Rysunki: Tim Sale

Przekład: Tomasz Sidorkiewicz

Kto się boi Mrocznego Rycerza? Trzy mroczne opowieści grozy, w których Batman staje do walki ze swoimi największymi wrogami. Akcja rozgrywa się w Halloween, najbardziej złowrogie ze świąt, a Mroczny Rycerz musi stawić czoła swoim najgłębszym lękom, aby móc podjąć walkę z szaleństwem i grozą stworzonymi przez Stracha na Wróble, Szalonego Kapelusznika, Pingwina, Poison Ivy i Jokera.

Ta przerażająca kolekcja zawiera trzy ulubione przez fanów opowieści z serii „Batman: Legends of the Dark Knight Halloween Special”: „Batman: Strachy”, „Batman: Szaleństwo” i „Batman: Duchy”. Jej autorami są dwaj często współpracujący twórcy, należący do czołówki amerykańskich scenarzystów i rysowników komiksowych – Jeph Loeb („Superman na wszystkie pory roku”) i Tim Sale („Deathblow”).

Miasteczko Halloween – Dyniowy Król

Scenariusz: Fabuła: Shaun McLaughlin,

D.J. Milky; scenariusz: Dan Conner

Rysunki: Deborah Allo

Przekład: Jacek Drewnowski

Manga czytana od lewej do prawej. Jack Szkieleton to niekwestionowany Dyniowy Król Miasteczka Halloween. Ale nie zawsze tak było… Przed laty Jack i Babojagołak byli bliskimi przyjaciółmi. Obaj pragnęli dowieść swojej wartości i z pasją angażowali się w fantastyczne projekty, żeby zyskać uznanie jako najstraszniejszy duet w miasteczku. Ale Dyniowy Król może być tylko jeden! Jak to się mogło stać, że dwaj najlepsi przyjaciele zmienili się w tak zawziętych rywali?

Manga DC.

Superman kontra Meshi: Zażarte starcie, tom 3

Scenariusz: Satoshi Miyagawa

Rysunki: Kai Kitagou

Przekład: Paweł Dybała

Superman zwiedził niemal całą Japonię i skosztował kilku naprawdę wykwintnych posiłków w towarzystwie wspaniałych bohaterskich przyjaciół. Ale kiedy Darkseid przybywa na Ziemię, odwiedzanie japońskich restauracji fast foodowych może się skończyć na dobre! Potrzeba połączonych sił wszystkich członków Ligi Sprawiedliwości, aby powstrzymać Darkseida i ocalić świat (i jego potrawy!). A jeśli chodzi o Lois, czy Superman będzie miał odwagę podzielić się prawdą (i posiłkiem) z kobietą, którą kocha?

Trzeci i ostatni tom mangi „Superman kontra Meshi. Zażarte starcie” stworzyli Satoshi Miyagawa („Space Battleship Tiramisu”) i Kai Kitagou („Good Morning Leon”).

Star Wars. Darth Vader. Nieokiełznana Moc, tom 7

Scenariusz: Greg Pak

Rysunki: Adam Gorham, Raffaele Ienco

Przekład: Jacek Drewnowski

Siódmy tom serii „Darth Vader”, wydawanej w USA od 2020 roku i opowiadającej o losach Vadera. Kiedy Vader traci kontrolę nad Mocą, nic nie jest bezpieczne. Dopiero w obliczu całkowitego zniszczenia komandor Sabé dostrzega okazję. Czy niepohamowany atak Vadera to oznaka słabości? Czy może tylko kolejna droga do przerażającej tyranii Sithów? Według Jedi strach prowadzi do gniewu, a gniew – do nienawiści. Ale czy nienawiść wiedzie do cierpienia… czy do władzy? Pochwycona w wir wydarzeń Sabé musi w końcu stawić czoło budzącym grozę konsekwencjom swojej decyzji, aby służyć Darthowi Vaderowi. Czy wybierze ciemność zamiast światła? Czy sprawy przedstawiają się dla Vadera aż tak źle, że zwróci się o pomoc do doktor Aphry, dawnej sojuszniczki? I czy za Aphrą podążą dwa śmiercionośne droidy?

Adaptacje literatury. Nędznicy

Scenariusz: Daniel Bardet

Rysunki: Bernard Capo

Przekład: Marek Puszczewicz

Były galernik Jan Valjean mimo przeciwności losu zmienia swoje życie i staje się szanowanym burmistrzem Madeleinem. Sam doświadczony przez los, stara się wspierać tych, którym się nie wiedzie. Dlatego obiecuje umierającej kobiecie, Fantynie, odnaleźć jej córkę Kozetę i zapewnić jej godne życie. Jednak rzeczywistość upomina się o Valjeana – komisarz policji Javert odkrywa prawdziwą tożsamość burmistrza i powoduje jego powrót na galery. Jak teraz Valjean ma dotrzymać danego Fantynie słowa?

Tłem opowieści jest powstanie 1832 roku, którego celem było obalenie monarchii Ludwika Filipa I i powrót do ustroju republikańskiego. Victor Hugo starał się w niej ukazać przekrój XIX-wiecznego francuskiego społeczeństwa i panującą wówczas niesprawiedliwość społeczną. Autorami tej niezwykłej adaptacji są francuski scenarzysta Daniel Bardet, znany z innych tomów tej serii („Les Contes des mille et une nuits”) oraz znany i popularny francuski rysownik Bernard Capo („Les Hospitaliers de Malte”).

Adaptacje literatury. Opowieść wigilijna

Scenariusz: Patrice Buendia

Rysunki: Jean-Marc Stalner

Przekład: Marek Puszczewicz

Niezwykła komiksowa adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Charlesa Dickensa. Ebenezer Scrooge to skąpy i kłótliwy starzec bez serca. Jedyne szczęście w jego życiu to pieniądze. Wszystko zmienia się jednak, gdy pewnej Wigilii nawiedzają go trzy duchy. Tej nocy Scrooge musi stawić czoła swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, dzięki czemu odkryje dobro i prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia. Dzięki magii świąt skąpiec zamienia się w człowieka dobrego i hojnego. Powieść Charlesa Dickensa miała ukazać niesprawiedliwość społeczną XIX-wiecznej Anglii oraz konieczność wspomagania biednych. Rzeczywistym powodem jej napisania miała być jednak chęć spłacenia długów karcianych autora.

Autorami tej adaptacji są francuski scenarzysta Patrice Buendia („Black birds: Les ailes secrètes de la CIA”) oraz rysownik Jaen-Marc Stalner („Fabien M”).

Kaczogród.

Ogień olimpijski i inne historie z roku 1964, tom 16

Scenariusz: Carl Barks

Rysunki: Carl Barks

Przekład: Jacek Drewnowski

Niniejszy album zawiera komiksy Carla Barksa z roku 1964. Tytułowy komiks ma dziesięć stron, czyli objętość najczęściej spotykaną w dorobku Barksa. Niemniej do tego zbioru trafiło aż siedem dłuższych opowieści. We wszystkich główną rolę odgrywa Sknerus, który musi wyjść zwycięsko ze zmagań z rozmaitymi przeciwnikami, a czasem także z własną niefrasobliwością. Najbogatszy kaczor świata mierzy się nie tylko ze swoimi największymi przeciwnikami: Braćmi Be („Zielona sałata”) oraz Magiką de Czar („Różne oblicza magii”), ale też z mniej znanymi, choć równie bezwzględnymi antagonistami. Źródłem jego kłopotów bywa także rodzina – Sknerus jest o małe piórko od utraty znacznej części swojego majątku za sprawą nieziemskiego szczęścia Gogusia („Królestwo za słonia”) i niecnego pomysłu Donalda („Oszczędny rozrzutnik”).

W komiksie „Poczta międzyplanetarna” kaczy miliarder występuje z kolei w nietypowej dla siebie roli doręczyciela przesyłek. W tomie nie zabrakło również krótszych historii rozgrywających się w Kaczogrodzie, w których oprócz Donalda i siostrzeńców pojawiają się między innymi Daisy, Diodak oraz sąsiad Jones.

„Kaczogród” to kolekcja uwielbianych klasycznych komiksów, napisanych i narysowanych przez Carla Barksa w latach 1943–1972. Komiksy są prezentowane w kolejności chronologicznej. To prawdziwy skarb dla fanów!

Bati i Elmo – Małe problemy, tom 1

Scenariusz: Urszula Szerszeń

Rysunki: Urszula Szerszeń

Dwoje przyjaciół, Bati i Elmo, podróżują śladem tajemniczej gwiazdy. Ich wędrówka zostaje jednak przerwana, gdy ktoś kradnie buciki Bati. Okazuje się, że nie jest to jedyny taki przypadek w okolicy. W pobliskim mieście giną drobne przedmioty, narzędzia, a nawet koty! Czy naszym bohaterom uda się odzyskać zgubę i kontynuować podróż?

Komiks nagrodzony w piątej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

Sisters. Chcesz moje zdjęcie? Tom 18

Scenariusz: Christophe Cazenove, William Maury

Rysunki: William Maury

Przekład: Maria Mosiewicz

Najnowszy album pełnej gagów i niespodziewanych sytuacji serii o przygodach dwóch sióstr: nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej Marine.

Dziewczynki mają mnóstwo albumów ze swoimi zdjęciami. Uwielbiają je przeglądać, co więcej, zmuszają do tego wszystkich znajomych! Podczas podziwiania fotek siostry zachowują się spokojnie, ale to wyjątek, bo zazwyczaj szalona jak tornado Marine i łatwo wpadająca we wściekłość Wendy potrafią roznieść cały dom!

Autorami cyklu są scenarzysta Christophe Cazenove (współtwórca niemal czterdziestu serii humorystycznych dla dzieci i dorosłych, w tym „Mali bogowie”, „Kasia i jej kot” czy „Zoo wymarłych zwierząt”) oraz rysownik William Maury, który oprócz „Sisters” ilustruje inną opowieść Cazenove’a – „Zombiaczek”.

Kumpelki. Na nartach, tom 8

Scenariusz: Christophe Cazenove

Rysunki: Philippe Fenech

Przekład: Adam Tomczak

Dla każdej nastolatki najważniejsze są jej kumpelki! Wspólne radzenie sobie z codziennością – zarówno szkolną, jak i pozaszkolną – z kumpelkami jest o niebo łatwiejsze. Nawet wyjazd z nauczycielem na narty nabiera rumieńców, gdy są z Tobą kumpelki! Oto pełne humoru i niespodziewanych zdarzeń przygody nastolatki i jej koleżanek!

Seria adresowana jest dla nieco starszych miłośniczek „Sisters”. Jej scenarzystą jest Christophe Cazenove – autor serii „Sisters” oraz „Kasia i jej kot” czy „Mali bogowie”. Za rysunki odpowiada Philippe Fenech, twórca ilustracji do znakomicie ocenianego przez czytelników cyklu przygodowo-humorystycznego „Ulysse!” czy przeznaczonej dla młodych odbiorców historii „Léo Passion Rugby”.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!