Festiwal Uwolnić Muzykę 2019: Kościół namawia wiernych do podpisania petycji przeciwko imprezie !!!

Już po raz 8. w Środzie Śląskiej ma się odbyć Festiwal Uwolnić Muzykę 2019. W dniach 26-27 lipca 2019 zagrają m.in. Rotting Christ, Vader, Sunnata. Organizatorzy wcześniej nie mieli żadnych problemów z metalową imprezą, ale niestety okazało się, że nadchodząca edycja festiwalu nie wszystkim odpowiada.

Po kłopotach i kłodach pod nogi, rzucanych organizatorom przez radnych gminy w której wspomniany festiwal ma się odbyć, przyszedł czas na atak ze strony… lokalnego kościoła.

Jak się okazuje, w niedzielę 17 marca 2019  w Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja w Środzie Śląskiej padły niezwykle interesujące słowa.

“Śpiew zaś ludowy wiernych w czasie nabożeństwa będzie tym lepszy i gremialniejszy, im więcej szerzyć będziemy wśród wiernych prawdziwą kulturę muzyczną kościoła. Kapłan, który dba o odpowiednią kulturę muzyczną swej parafii, wiele zdziała pouczając wiernych z ambony. Czynili to Ojcowie Kościoła oraz wielcy biskupi i kapłani i zebrali wspaniałe owoce swej liturgicznej pracy apostolskiej.”
“Cantemus Domino in laetitia”
Kancjonał Kościelny

Otrzymałem informację, iż dzisiaj podczas mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja, kapłan z ambony nawoływał do podpisywania petycji do władz Miasta Środa Śląska aby zakazano organizacji Festiwalu “Uwolnić Muzykę”. Po Środzie Ślaskiej chodzą Panie i namawiają do podpisywania się na liście protestacyjnym. Argumenty jakie przedstawiał kapłan z ambony jak również panie chodzące miedzy innymi od sklepu do sklepu, są tak irracjonalne, że nie będę ich przytaczał. Na wiele epitetów kierowanych w stronę organizatorów już się uodporniliśmy.
Ale nie możemy się zgodzić na mowę nienawiści wylewająca się z ambony czy też ze strony świeckich katolików. Szczucie na organizatorów społeczności lokalnej jest nie do przyjęcia. Co musi się wydarzyć, aby “Święty Kościół” , jak sam siebie nazywa zrozumiał, że nie ma monopolu na życie. Katolicy twierdzą, że obrażamy ich uczucia, a co z naszymi. Czy są mniej ważne. Jak ma się wylewanie na nas szamba z najważniejszym przymiotem Chrześcijan – miłosierdziem. Chciałbym w imieniu organizatorów przekazać ważną informację dla wszystkich Kapłanów, świeckich katolików ze Środy Śląskiej ,:
WYBACZAMY WAM

Festiwal “Uwolnić Muzykę” odbędzie się 26-27.07.2019
Środa Śląska
Nie może WAS zabraknąć
Mirosław Chołda

https://www.facebook.com/uwolnic.muzyke/

Organizatorzy Festiwalu Uwolnić Muzykę dotarli do kopii petycji i udostępnili zdjęcie tego dokumentu:

32 thoughts on “Festiwal Uwolnić Muzykę 2019: Kościół namawia wiernych do podpisania petycji przeciwko imprezie !!!

 1. Ależ to bujda. Kapłan do niczego nie nawoływał, nawet nie zabrał głosu w tej sprawie. Podpisów nie zbierały kobiety, a mężczyźni, którzy się tym zajmowali nie działali na terenie kościoła, a przy wyjściu z niego. Co więcej, nikt nikogo nie namawiał do złożenia podpisu. Jako mieszkanka Środy Śląskiej nie zgadzam się na organizację festiwalu Uwolnić Muzykę w moim mieście. Mam 25 lat, słucham bardzo zróżnicowanej muzyki, ale treści głoszone w piosenkach zaproszonych zespołów są poniżej krytyki.

  1. Poniżej krytyki to są Wasze poczynania…jak można zakazywac czegoś w dzisiejszych czasach? Podobno mamy demokrację , wolność słowa , wolność w sztuce….. Żałosne jest Wasze postępowanie. Nie każdy w tym kraju chodzi do kościoła, słucha disco polo i upija się co weekend….nie każdy żyje w myśl tego stereotypu…
   Proszę lepiej się przyjrzeć jak umiera katolicyzm w Polsce, dzięki ludziom duchownym którzy powinni być przykładem dla Wierzących….a póki co niszczą wszystkie wartości Chrześcijańskie przez akty pedofilii , molestowań czy nadużyć finansowych.
   To jest dopiero prawdziwe zło….a nie jakiś tam festiwal
   Pozdrawiam 🙂

   1. Tak samo jak można zakazywać pedofilii, tak można nie zgadzać się z ideą promowania wartości o zabarwieniu satanistycznym. Demokracja to mrzonka dla ludzi biednych, której najwyraźniej nie rozumiesz, skoro odwołujesz się do niej w takiej chwili.

    Pozdrawiam 🙂

    1. Tzn. w jakiej chwili ? Od razu widać że pisze wyborca PIS… Kategoryzacja społeczeństwa i przyzwolenie a raczej nie dopuszczanie do myśli że dzieją się takie rzeczy w kościele. Niestety jest to fakt…Nie uważam się za biednego…i nikt mi nie będzie mówił Ci moge a czego nie mogę robić w tym kraju skoro nie jest to niezgodne z prawem.
     I jeszcze jedno….uwaza Pan że każdy obywatel tego Kraju ma obowiązek być wierzącym ?

     1. Co? Nie jestem wyborca PiS. Nie uwazam tez ze wiara jest czyimś obowiązkiem. Chłopie, czytaj proszę ze zrozumieniem. Doskonale wiem co dzieje się w kościele. Tu jest straszne i nie powinno mieć miejsca, zasługuje na potępienie i całe szczescie ze to rozumiesz. Tylko nie rozumiem dlaczego myslisz ze wytykanie cudzych błędów usprawiedliwi błędy innych. Co jest niezgodne z prawem? Niegodzenie się na organizacje imprezy w trakcie której są obrażane uczucia religijne? Jest zgodne z prawem, petycja ma podstawy prawne. Nikt niczego ci nie narzuca, rob co chcesz. Ale koszystajac z wolności słowa i poglądów, oznajmiam ze sprzeciwiam się organizacji koncertów. Nie dlatego że muzyka albo stroje ludzi mnie gorsza, a dlatego, ze zachowanie artystów jest niepokojące.

  2. Dnia 16.03. na mszy o godz. 18.00 w Kościele Św. Andrzeja ksiądz podczas odczytywania ogłoszeń duszpasterskich namawiał do podpisywania petycji przeciw organizacji koncertu. Po mszy jedna pani stała przed wejściem do kościoła i namawiała również do podpisania petycji. Jeśli ktoś twierdzi, że tak nie było, jest podłym kłamcą. Dziękuję za uwagę.

   1. ciekawe, teraz już nie w niedziele wołali z ambony, a w sobotę? I media dopiero 17.03 się zorientowały? I w dodatku samemu organizatorowi umknęło, że cały cyrk zaczął się od soboty?

    A może masz na myśli 17.03? Bo jak tam to zalecam wizytę u laryngologa.

   2. ależ proszę. To byłoby bardzo trudne, aby jedna kobieta udostępniała do podpisu aż trzy dokumenty. Ale skąd mogłabyś to wiedzieć?

 2. Kiedy katole przeginają, to przeginają ale tutaj ewidentnie organizator ma ból dupy!!! i pisze nieprawdę

  1. Z całym szacunkiem wpisy powyżej szkalujace organizatorów delikatnie mówiąc mijają się z prawdą. Prawda jest, że w kościołach w Środzie Śląskiej ale również Miekini. Sczepanowie, księża podczas mszy namawiali wiernych do podpisywania listu protestacyjnego. Drodzy parafianie nie klamcie to jest grzech. A może nieuwaznie sluchaliscie. Jak zawsze używacie metody zniesławienie, i kłamstwa. Festiwal Uwolnić Muzykę odbędzie się w Środzie Śląskiej 26-27.07 2019 Już dziś wszystkich zapraszam.

   1. Rozumiem, że byłeś na każdej z tych mszy i masz informacje z pierwszej ręki, a nie przekazane przez osobę trzecią?

    1. Proponuję paść na kolana 26 i 27 lipca….moze stanie się jakiś cud…aha i koniecznie dać na tacę…to na pewno pomoże.
     🙂

 3. Z całym szacunkiem, ale to co wcześniej zostało napisane w komentarzach, jest nieprawdą. W niedzielę w kościołach w Środzie Ślaskiej , Miękini, , Szczepanowie, księża namawiali parafian do podpisywania się pod protestem przeciwko Festiwalowi Uwolnić Muzykę. To że w niedzielę przed kościołem stali mężczyźni a nie kobiety , nie oznacza że po mieście od sklepu do sklepu chodziły najpierw cztery kobiety ,potem dwie. Proszę nie kłamać , bo to poważny grzech. A może podczas mszy myślami była Pani gdzie indziej. Mógłbym opisywać tu więcej szczegółów ale moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. Szkalowanie i obrażanie organizatorów jest metodą zdyskredytowania i oczernienia służącą do wykluczenia z życia społecznego i kulturalnego naszego miasta. Na takie działania nie ma naszej zgody. Festiwal “Uwolnić Muzykę” odbędzie się w Środzie Ślaskiej 26-27.07.2019 Już dziś zapraszam wszystkich miłośników mocnego gitarowego grania.

  1. Na wieczornej mszy byłem myślami tak gdzie powinienem. Dokładnie słyszałem co mówiła kobieta przedstawiająca swoje ZANIEPOKOJENIE, a nie namawiająca do podpisaywania czegokolwiek. Gdzie ktoś kogoś obraża? To Pan, Panie Mirosławie sugeruje, że ktoś powyżej mija się z prawdą (kłamie), podczag, gdy ja także byłem na mszy w niedziele i nie słyszałem podobnych zarzutów (w tym mowy nienawiści) skierowanej do organizatorów imprezy. Czy zespoły rzeczywiście nie promują złych wartości? Czy jeden z artystów ubiegłorocznych nie profanował liturgii prawosławnej podczas spektaklu? Niestety, te informacje są prawdziwe. Niech festiwal się odbędzie bo to kawał dobrej muzyki, ale organizatorzy powinni zwrócić uwagę na przekazywane przez występujących wartości. takie ograniczenie nie dotyczy wyrazu artystycznego a tylko cenzury niektórych słów. w OBECNEJ formie festiwal jest po prostu wstydem dla tego miasta. I ja jako mieszkaniec gminy wstydzę się ze takie wydarzenie jest kojarzone z miejscem z ktorego pochodze.

   1. I tutaj się Pan myli….Jest coś takiego w naszym Kraju jak wolność wyrazu w sztuce. Jeżeli ktoś chce zobaczyć spektakl X lub pójść na koncert X jest to jego prywatna sprawa. Płaci za bilet ,jest w zamkniętym obszarze i to ico ogląda lub czego słucha nie powinno nikogo interesować. Nikt nikogo nie zmusza do uczestniczenia w koncercie ,spektaklu czy seansie filmowym…kazdy uczestnik takiego wydarzenia bierze tam udział dobrowolnie. Także jeżeli kogoś nie interesuje muzyka metalowa to niech nie przychodzi na ten festiwal. Ja przykładowo nie słucham disco polo i nigdy nie byłem na takowy koncercie….bo po co? skoro mnie to nie interesuje?

    1. Hm… pamiętacie sprawę księdza Natanka. Gość gadał straszne bzdury i wywierał zły wpływ na społeczeństwo. Sprawa trafiła do internetów, gdzie została rozbuchana, a Natanek stal się memem nr 1 w sieci. A co zrobił kościół? Pozbawił Natanka misji kanonicznej do nauczania w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

     W mediach można przeczytać:

     ” Działalność rozwijana przez ks. Piotra Natanka jest pozbawiona kościelnej aprobaty, a wiele głoszonych przez niego treści jest teologicznie błędnych. Zamiast głosić najważniejszą prawdę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie oraz wiernie zachęcać do ufnego korzystania ze źródeł uświęcania, jakie są w Kościele, kapłan ten wyolbrzymia rozmaite zagrożenia, ucieka się do apokaliptycznych wizji, niepotwierdzonych prywatnych objawień, głosi fantazyjne i ocierające się o śmieszność tezy, które mają niewiele wspólnego z autentyczną wiarą katolicką i ze zdrową pobożnością. Kwestionuje przy tym autorytet Pasterzy Kościoła, którzy nie zgadzają się z jego indywidualną, zniekształconą wizją świata i zbawienia.”

     W związku z tym, jeśli jeden z zespołów dopuścił się profanowania liturgii prawosławnej (obraził czyjeś uczucia religijne), a treści prezentowanych podczas festiwalu piosenek zawierają nawiązania i wezwania do satanizmu, to istnieje obawa (realna), że mogą mieć one negatywny wpływ na społeczeństwa, w tym głównie młodzież.

     To znacznie przekracza poza wolność wyrazu w sztuce i to, że jest objęte biletami, a uczestnictwo jest dobrowolne nie ma znaczenia. W mszy Natanka też ludzie uczestniczyli z własnej woli, a jednak zostały one zakazane, no bardziej pozbawione aprobaty (tak wiem, stworzył sobie własne, chyba nie do końca legalne zgromadzenie).

     Gdyby podczas spektaklu doszło do popełnienia czynów nieetycznych, demoralizujących lub nawoływano by do popełniania czynów karalnych, to żadne bilety nie uratowałyby ani artystów ani organizatorów. Treści o zabarwieniu satanistycznym mają to do siebie, że nawołują do złego (no chyba, że się mylę i ktoś kiedyś słyszał o sataniście, który szanował np. życie), a ze pojawiają się na festiwalu, to jak najbardziej można starać się o zaniechanie organizacji. Wszystko dlatego, że stanowią one zagrożenie dla społeczeństwa i mogą stanowić punkt zapalny do popełniania czynów karalnych.

     I tak jak bzdury księdza Natanka mimo że niedorzeczne zostały potraktowane poważnie, tak poważnie powinny zostać potraktowane zachowania poszczególnych występujących na festiwalu.

     Poza tym, na festiwalu prawdopodobnie będzie obecny alkohol, a bilety chyba nie są dostępne od 18 roku życia. W związku z tym, jeśli piwo zostanie sprzedane młodzieży uczestniczącej w koncertach, to organizatorzy popełniają czyn karalny. Mogę podejrzewać, że to zrobią, ponieważ podczas poprzednich edycji nikt nie skupiał się na sprawdzaniu dowodów osobistych.

  1. Kojarzysz taką blondynkę od scholi w kościele? Zawsze o 18 w nd ją widzę w adrzeja. Nie znam nazwiska ale mysle ze u niej będziesz mogła. Pewnie petycja jest też dostępna bezpośrednio u księży, może na parafię podejść? Ja dziś idę do gminy zapytać, gdzie mogę podpisać dokument. Jak coś się dowiem, to dam znać.

 4. “17 marca 2019 na profilu festiwalu na Facebooku pojawił się wpis z informacją, że na mszy w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja, ksiądz nawoływał do podpisywania petycji, aby zakazać organizacji festiwalu.” – gdzie tutaj informacja o tym, że również w innych miejscowościach na terenie gminy (Miękinia, Szczepanów, w kościołach (wszystkich?) w Środzie Śląskiej,) miała miejsce podobna sytuacja.

  Cytat z antyradia, ale na tej stronie także widnieje info, że “Jak się okazuje, w niedzielę 17 marca 2019 w Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja w Środzie Śląskiej padły niezwykle interesujące słowa.” i znów nic o innych kościołach. Jeśli pod pseudonimem “Mirosław” kryje się organizator imprezy, to warto byłoby, aby podawał od razu rzetelne i sprawdzone informacje. Inaczej wypada na dość mało wiarygodnego.

  Na antyradio.pl można przeczytać też to:

  “Organizator, Mirosław Chołda, w rozmowie z Antyradio.pl wyznał, że dowiedział o całym tym zajściu od znajomych, których matki oraz babcie były na niedzielnej mszy świętej w kościele św. Andrzeja i zwróciły uwagę na to, że ksiądz poinformował wiernych o petycji oraz zachęcał ich do jej podpisania. Duchowny twierdził, że festiwal obraża Jezusa i taka impreza nie powinna się odbyć. ”

  Wychodzi na to, że organizator nie dość że sam nie był świadkiem zdarzenia, to nie otrzymał też tej informacji z drugiej ręki, czyli od osoby, która uczestniczyła w mszy w niedziele (w kościele św. Andrzeja, znów zero wzmianki o innych miejscach), a od osób trzecich, które nie dość, że same na mszy nie były i nie słyszały, co ksiądz mówił (albo nie), to jeszcze usłyszały relacje od swoich babć i mam. Cóż… faktycznie rzetelne źródło informacji, na którym można polegać. Nie ma co!

  Polecam, aby pan Mirosław Chołda następnym razem sprawdził wiarygodność informacji zanim zdecyduje się na komentowanie ich. Z całym szacunkiem, ale kto w dzisiejszych czasach (nawiązując do komentarzy powyżej) ufa na słowo swoim kolegom, którzy nie byli naocznymi swiadkami konkretnego zdarzenia. Myślę, że w tym przypadku organizator nie wzbudza zaufania i zniekształca rzeczywistość. A najgorsze jest to, że zarzuca osobom które wypowiedziały się powyżej (naocznym świadkom), że nieuważnie słuchały i były myślami w innym miejscu. To te osoby, które tam były są w tym wypadku wiarygodnym Źródłem informacji.

  W związku z powyższym, chciałbym dołączyć się do pytania o to, gdzie mogę podpisać petycję?

 5. Ośrodek na terenie którego jest organizowana impreza znajduje się ok. 360 m w linii prostej od domów przy ulicy strzeleckiej, 150 m od domów przy ulicy sikorskiego, 200 metrów od domów przy ulicy działkowej i 500 m od centrum. Można zmierzyć na googlu. Organizator ma błędne pojęcie obrzeży miasta, muzyka dudni przez cały dzień i żyć się nie da. Słychać ją praktycznie w całym mieście. Może ci co na wiejskiej mieszkają to tego nie słyszą, ja mieszkam w promieniu 300 m od ośrodka i dostaje nerwicy podczas tego wydarzenia. Nie chcę uczestniczyć w koncercie, a jestem do tego zmuszony wbrew swojej woli. Nie chce słyszeć tej muzyki, ale nie ma wyboru, bo żeby jej nie słyszeń trzeba by się stąd wyprowadzić. Ludzie ogarnijcie to.

  1. To zupełnie podobnie jak z każdą inną imprezą w Środzie. Święto Wina itp. To ja sobie nie życzę Maryli Rodowicz ani innej Cleo. Nie organizujmy niczego, bo za głośno.

   1. Tak ale cleo nie spiewa dodatkowo o wartosciach które mnie rażą. Podstawowym argumentem ludzi chcących aby festiwal się odbył jest to, ze jak ktos nie chce w tym uczestniczyc bo razi to jego uczucia to nie musi. A ja mówię ze co roku jestem zmuszony do uczestnictwa w festiwalu i sluchania takiej formy sztuki choć tego nie chce! i chciałbym nie musiec wysłuchiwać tego czego wysłuchiwac nie chce.

    “organizator nie rozumie dlaczego komus przeszkadza festiwal bo jest na obrzeżach” – przeciez to jest kłamstwo. Jakie to obrzeża miasta co się znajdują pół kilometra od centrum?

    1. a z reszta chcecie to zakazujcie i cleo i rodowicz i czego chcecie. mi to nie przeszkadza, bylebym nie musiał męczyć się z słuchaniem muzyki z tego festiwalu. Jak komuś przeszkadza szum z dni wina to ja go rozumiem! jak ktoś chce się wyspac w spokoju a mu cleo przeszkadza TO JA TO ROZUMIEM i ok. I chciałbym aby ktoś zrozumiał, że nie chce aby mi dudniła w oknach muzyka której a. nie lubię b. zawiera słowa ktore mnie obrażają

 6. A dajcie spokój, moja córka kilka lat temu została pobita podczas koncertu. Ktoś kopnął ja w twarz! Ochrona nie zareagowała, chociaż wydarzenie miało miejsce pod scena. To wydarzenie jest niebezpieczne. Nie powinno się odbywać.

 7. A wiecie, że podatki w obecnej wysokości i ZUS w obecnej wysokości są legalne? A wiecie, że leczenie pedofilii w szpitalach zamiast zamykania ich w więzieniach jest legalne? A wiecie, że bycie alkoholikiem jest legalne? To, że ten festiwal jest legalny jeszcze nie oznacza, że jest dobry i ma dobry wpływ.

  Jak ci dziecko przyjdzie i powie ze z własnej woli chce zostać ćpunem, to też powiesz, że to jego wybór? Nie jestem zrzeszony w kościele i wcale nie uważam żeby gadanie o tym z ambony bylo fer, ale organizatorzy tego wydarzenia zachowują się po prostu absurdalnie.

  Jakby miała wystartować manifestacja mająca na celu legalizację twardych narkotyków, to też powiedzielibyście, że to jest ok, bo organizatorzy spełnili wszystkie oczekiwania prawne?

  Nie widzę żadnego racjonalnego powodu, aby ta impreza miała się odbyć nawet jeśli jest legalna. A dlaczego? Bo organizatorzy to ludzie nieopowiedzialni, a podczas koncertów promowane są złe wartości.

 8. Uh, jak ktoś w końcu zrobi coś z ta kocia muzyka w lipcu co się niesie po całym mieście to chyba zacznę chodzić do kościoła

 9. Byłam na tym wydarzeniu i uważam że ma ono demoralizujący wpływ. Podpisuje się pod petycją każdą kończyną. Mówią że środa do ciemnogród, a nie widzą ze podobne imprezy zostają odwołane w wielu innych miastach (np. Łódź). Może jednak faktycznie jest z tym coś nie tak?

 10. Art. 256

  § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  W związku z powyższym organizacja koncertu nie jest zgodna z prawem. Entuzjaści uskuteczniają mowę nienawiści względem katolików, a podczas koncertu doszło do incydentu, gdzie jeden z artystów publicznie profanował liturgię prawosławną i drwił z wartości religijnych.

 11. to wydarzenie wzbudza wiele skrajnych emocji…. ale jeśli ktoś tutaj szczuje kogolwiek to niestety społeczność wspierająca wydarzenie na kajakach szczuje tych co im się to nie podoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!