“Scena Szpilmana – Jedynka Live!” Piotr Baron w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu

W piątek 31 maja tuż po godzinie 20.00 na scenie radiowej Jedynki pojawi się znakomity saksofonista Piotr Baron wraz z zespołem.

Muzycy zagrają utwory Zbigniewa Wodeckiego w jazzowych aranżacjach w dniu premiery płyty „Wodecki Jazz”. Kolejny koncert z cyklu  „Scena Szpilmana – Jedynka Live!” poprowadzi Marcin Kusy.

Jazz był wielką miłością Zbigniewa Wodeckiego. Artysta nierzadko nawiązywał do tego gatunku muzyki w swojej twórczości. Piotr Baron, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, kompozytor i pedagog, postanowił udowodnić, że ta fascynacja jest wzajemna.

– Zbyszek był swoistą, w dobrym tego słowa znaczeniu, samotną wyspą w polskim show-biznesie. Wytyczył swój własny kierunek i on jedyny ten kierunek kultywował, kontynuował. To był styl, który można nazwać „Zbigniew Wodecki” jako osobne zjawisko artystyczne – mówił Piotr Baron w „Muzycznej Jedynce”.

Słuchacze radiowej Jedynki podczas piątkowego koncertu na Scenie Szpilmana usłyszą materiał z płyty „Wodecki Jazz” w premierowym wykonaniu kwintetu Piotra Barona w składzie: Łukasz Żyta, Maciej Adamczak, Michał Tokaj i Robert Majewski. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

– Tata miał wielką słabość do jazzu. Zresztą sam grał przepiękny jazz w latach 70. Kontekst jazzu w naszym życiu, w życiu taty był bardzo mocny. I nagle pojawiła się kontynuacja pomysłu na nagranie tej płyty, mimo wszystko, mimo tego, że Piotr nie zdążył jej nagrać z tatą. To jest klasyczny repertuar w jazzowych aranżacjach. Dla mnie płyta znakomita, absolutnie – tak o albumie mówiła Katarzyna Wodecka-Stubbs. – Ta płyta z pewnością musiała powstać. Chociażby dlatego, że umówiliśmy się na nią ze Zbyszkiem – dodał Piotr Baron.

Koncert poprowadzi Marcin Kusy. Transmisja wydarzenia w Programie 1 Polskiego Radia tuż po godz. 20.05.

Więcej informacji: polskieradio.pl/jedynka.

„Wodecki jazz” to bardzo ciekawy muzycznie, przyjemny dla ucha projekt Piotra Barona – utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera. Usłyszymy popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego – wszechstronne i ponadczasowe – tym razem w wersji jazzowej, komercyjnie uwspółcześnionej ale dalej pięknej muzycznie.
W nagraniu wzięła udział czołówka jazzmanów : Robert Majewski – trąbka, Michał Tokaj – fortepian, Maciej Adamczyk – kontrabas i Łukasz Żyta grający na perkusji, ale i śpiewający i grający na skrzypcach Sebastian Karpiel Bułecka, raper Tomasz „Tomson” Lach, czy pięknie recytujący Paweł Królikowski i wielu innych.
„Dziś Piotr Baron, wybitny muzyk wracając do tego pomysłu stworzył wraz ze znakomitymi artystami niespodziewany projekt „Wodecki Jazz” – przewrotne jazzowe aranżacje klasycznego repertuaru Zbyszka Wodeckiego. Płyta ta ma niezwykły czar.” (Katarzyna Wodecka Stubbs)

TRACKLISTA
1. Opowiadaj mi tak, Zbigniew Wodecki/ Leszek Długosz
2. Lubię wracać tam gdzie byłem (wersja wokalna), Zbigniew Wodecki/Wojciech Młynarski
3. Zacznij od Bacha, Zbigniew Wodecki/ Janusz Terakowski
4. Izolda, Zbigniew Wodecki/ Janusz Terakowski
5. Panny mego dziadka, Zbigniew Wodecki/ Janusz Terakowski
6. Z Toba chcę oglądać świat, Zbigniew Wodecki/ Jonasz Kofta
7. Lubię wracać tam gdzie byłem (wersja instrumentalna) Zbigniew Wodecki/Wojciech Młynarski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *