Nie będzie specjalnych pociągów na Pol’and’rock 2019

fot. Paweł Rychter
W tym roku Przewozy Regionalne nie planują uruchamiać całego szeregu pociągów specjalnych dla uczestników festiwalu Pol’And’Rock, jednego z największych wydarzeń muzycznych w Europie Środkowej. Przewoźnik zwiększy jedynie ofertę na trasach z Kostrzyna do stolic Lubuskiego i województw ościennych. Obecnie spółka nie dysponuje bowiem tak dużym potencjałem taborowym, by zaproponować ofertę podobną do tej przygotowywanej w latach ubiegłych.
PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały na łamach Portalu Pasażera rozkład jazdy pociągów na okres od 9 czerwca do końca sierpnia. W grafiku połączeń, inaczej niż w latach ubiegłych, nie pojawiły się pociągi kategorii musicRegio pozwalające dostać się na doroczny festiwal muzyczny w Kostrzynie nad Odrą ze wszystkich regionów Polski oraz wrócić do domów po zakończeniu koncertów. Sierpniowe wydarzenie nosi obecnie nazwę Pol’And’Rock, ale kojarzone jest głównie jako Przystanek Woodstock. Jego organizatorem jest fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ograniczenie kosztów działalności PR kosztem rezerwy taborowej

Wiemy już, że pociągi te nie zostaną zamówione przez przewoźnika w późniejszym terminie. – Tym razem nie uruchamiamy połączeń na festiwal w zakresie, jaki znamy z ubiegłego roku – potwierdził Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. Tłumaczy on, że w ostatnich latach spółka ograniczała koszty swojej działalności, a jednym z elementów przekształceń było dostosowanie ilostanu eksploatowanego taboru do skali zamówień marszałków województw. PR nie mają więc już nadwyżki, która pozwoliłaby na realizację tak wielu połączeń, jak miało to miejsce dotychczas.

– Tym niemniej ze swojej strony deklarujemy wzmocnienie naszej oferty przewozowej w relacjach z Kostrzyna do Szczecina, Wrocławia, Poznania, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – zapowiada nasz rozmówca. W jego opinii takie rozwiązanie ułatwi uczestnikom imprezy dotarcie do dużych ośrodków, z których odjeżdża wiele pociągów regularnego kursowania. Nie znamy na razie szczegółowego planu wzmocnień, jakie planuje wprowadzić przewoźnik działający obecnie pod marką Polregio.

Szereg pociągów o ciekawych nazwach

Specjalne kursy w relacjach m.in. do Warszawy, Łodzi czy Krakowa uruchamiane były dotychczas rokrocznie. Od początku swojego istnienia przewoźnikiem były PKP PR, a następnie PR. Spółka stosowała specjalną, wyższą taryfę biletową, a kursy cieszyły się bardzo dużą popularnością, co pozwala przypuszczać, że wpływy ze sprzedaży biletów przekładały się na zbilansowanie się oferty.

W zeszłym roku Przewozy Regionalne obsłużyły 26 pociągów dowożących na festiwal. Składy rozpoczynały bieg w Łukowie, Białymstoku, Kielcach, Olsztynie, Gdyni, Toruniu, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Katowicach. Podobnie wyglądała oferta połączeń powrotnych. Wyróżnikiem „pociągów woodstockowych” przez lata były ciekawe nazwy handlowe, m.in. „Ostatnia Paróweczka”, „Stalowy Pęcherz” czy „Cień Wielkiej Góry”.
źródło: Rynek-Kolejowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *