PREMIERA: Marek Dyjak powraca płytą „Piękny instalator“ oraz wymownym klipem do singla „Miriam“

PREMIERA: Marek Dyjak powraca płytą „Piękny instalator“ oraz wymownym klipem do singla „Miriam“ / 29.11.

Artysta: Marek Dyjak

Tytuł płyty: „Piękny instalator

WydawcaWydawnictwo Agora

Premiera: 29.11.2019

„Piękny Instalator” to nowy album Marka Dyjaka. Inspiracją do nazwy płyty, jak i jednego z utworów znajdujących się na krążku, był obraz Jerzego Dudy-Gracza o tym samym tytule. Zdjęcie obrazu „Piękny instalator“ pochodzi ze strony internetowej pisarze.pl, z artykułu Leszka Żulińskiego pt. Piękny Instalator.

Piosenką “Piękny Instalator” Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam mówi :„Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona”. Na albumie ten utwór Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawiła się także Renata Przemyk oraz młoda skrzypaczka – Zosia Hiszpańska.

Pierwszym singlem zapowiadającym najnowszy album Marka Dyjaka jest utwór pt.: „Miriam”. Ballada powstała z połączenia tematu z muzyki do filmu „Jasminum“ Zygmunta Koniecznego, z nowym tekstem napisanym do niego przez Roberta Kasprzyckiego. Specjalnym gościem jest młoda skrzypaczka Zosia Hiszpańska.

„Zawsze chciałem śpiewać ważne teksty do wybitnych utworów muzycznych, wierzę, że w tym wypadku udało mi się to osiągnąć“ mówi Marek Dyjak.

Warstwę tekstową i muzyczną uzupełnia poruszający teledysk w reżyserii Sebastiana Juszczyka, obrazujący transport skazanych do obozu zagłady. Minimalistyczny obrazek, zachowany w kolorystyce czerni i bieli wzrusza i hipnotyzuje.

Wokalista przyznaje, że zmienia się nieco brzmienie i klimat tego albumu. Jak mówi:

Będzie to inny rodzaj muzyki, nie umiem tego opisać. Musicie Państwo posłuchać. Wydaje mi się, że nastąpił jakiś zwrot, jakaś progresja.”

Na płycie znajdziemy piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga oraz temat z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego. Za produkcję muzyczną i opracowanie całości materiału odpowiada Marek Tarnowski, który od lat współpracuje z Artystą, tworząc część jego zespołu.

Tracklista:

 1. PIĘKNY INSTALATOR feat. Vienio
 2. ZAPALASZ OGIEŃ
 3. PIOSENKA NA KLĘCZKACH
 4. BEZ
 5. PIES
 6. JESZCZE RYBY
 7. MIRIAM (temat z filmu „Jasminum” do muzyki Zygmunta Koniecznego)
 8. PRZYWYKŁEM JUŻ
 9. WARSZAWO
 10. WIELKA feat. Renata Przemyk

One thought on “PREMIERA: Marek Dyjak powraca płytą „Piękny instalator“ oraz wymownym klipem do singla „Miriam“

 1. Z tekstu wynika,że film jest Zygmunta Koniecznego. W rzeczywistości film wyreżyserował Jan Jakub Kolski. Zaś muzyka jest ww Zygmunta Koniecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!