Eklektik Session: DELE SOSIMI, prekusor afrobeatu zagra we Wrocławiu!

Między 16 a 18 października pod hasłem „Boxed” we Wrocławiu odbędzie się dziesiąta edycja festiwalu Eklektik Session. Gościem specjalnym finałowego wydarzenia będzie Dele Sosimi znany m.in. ze współpracy z wybitnym nigeryjskim multiinstrumentalistą Felą Kutim. Dele wystąpi w nowej, wyjątkowej przestrzeni wystawienniczo–koncertowej Eklektik Art w Galerii na Czystej.

Dele Sosimi, prekusor afrobeatu, gościem specjalnym 10. edycji Eklektik Session we Wrocławiu
 
W historii Eklektik Session nigdy nie brakowało eksperymentów, przełamywania barier i miłości do muzyki improwizowanej. Festiwal ewoluował od jam sessions, przez popularne klubowe cykle, aż do formuły jednego z najbardziej oryginalnych wydarzeń, łączących odległe dźwiękowe światy w organiczną całość. Znamy już headlinera nadchodzącej edycji, który poprowadzi międzynarodową grupę muzyków pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra
 
Ambasador afrobeatu z eklektyczną orkiestrą
 
Dele Sosimi jest jednym z najaktywniejszych twórców afrobeatowych na świecie. Jego kariera rozpoczęła się latach 70–tych, gdy dołączył do zespołu Feli Kuti, najwybitniejszego nigeryjskiego multiinstrumentalisty. W latach 1979–1986 występował z formacją Egypt 80 , a następnie, aż do roku 1994, współpracował z synem pioniera, Femi Kuti. W obu zespołach był dyrektorem muzycznym i klawiszowcem. RodowódDelego w roli jednego z prekursorów afrobeatu jest niepodważalny.
 
Muzyka Dele Sosimi to połączenie złożonych, bardzo tanecznych, funkowych rytmów nigeryjskiej muzyki tradycyjnej (highlife ) i afrykańskiej perkusji stanowiącej podstawę dla zabarwionej jazzem sekcji dętej, solówek innych instrumentów czy rytmicznego śpiewu. Dele Sosimi słynie z pełnych energii interakcji z publicznością i szerzenia „afrobeatowej ewangelii”. Jako „chodząca encyklopedia” afrykańskiej muzyki i kultury ma ogromną pasję do przekazywania wiedzy. Ze szczególnym entuzjazmem opowiada o swoim życiu, bezpośrednim doświadczeniu współpracy z Felą Kutim, jak i z innymi gigantami afrobeatu. Wartości moralne, poczucie zaangażowania, dyscyplina instrumentalna oraz miłość do muzyki są wpisane w jego DNA, dlatego talent Dele Sosimi został wielokrotnie doceniony na całym świecie. Na finał wrocławskiego Eklektik Session, Dele wraz z Radkiem „Bondem” Bednarzem stworzą niepowtarzalny projekt Eklektik Afrobeat Orchestra z udziałem gości tegorocznego festiwalu oraz lokalnych muzyków.

Nowa idea, nowa przestrzeń
 
Pomysłodawcą Eklektik Session jest Bond , wrocławski artysta, muzyk i producent; laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki. W tym roku Eklektik Session odbędzie się pod hasłem „Boxed”. – Często bywa tak, że czujemy się spychani do boksu. Dziś to odczucie nasila się. Życie nie podlega w 100% naszej kontroli, a kluczowe dla nas decyzje są rzecz jasna wypadkową nie tylko tego co chcemy, ale i co możemy. Festiwal Eklektik Session jest dla mnie czasem, kiedy mogę w zgodzie ze sobą, artystycznie i z większym impetem zwrócić uwagę na dane zagadnienie, temat, problem – mówi Radek „Bond” Bednarz,dyrektor artystyczny festiwalu. 
 
Festiwal od początku związany jest z Wrocławiem, a każda edycja to koncerty w wyjątkowych przestrzeniach miasta. W tym roku po raz pierwszy 3–dniowe święto muzyki, pełne różnorodnych interpretacji dźwiękowych, odbędzie się pod jednym dachem – w Galerii na Czystej. Od niedawna stacjonuje tu Fundacja Eklektik Art Charity, która realizuje projekty dedykowane szeroko pojętej sztuce, w tym cykl Eklektik Room , czyli improwizowane sesje instrumentalne. – Obostrzenia związane ze stanem pandemii skłoniły mnie do decyzji, aby zorganizować tegoroczny festiwal w jednej lokalizacji. Architektura i układ Galerii na Czystej, gdzie znajduje się wystawienniczo-koncertowe terytorium Eklektik Art, zainspirowały mnie do podkreślenia wyobcowania i samotności twórców w zastanym czasie, podkreślając autonomię, wyraźny głos, ale wzmożoną chęć komunikacji oraz pełną otwartość na kontakt z drugim człowiekiem – tłumaczy Bond. 
 
Sprzedaż biletów na 10. edycję Eklektik Session ruszy z początkiem sierpnia. 
 
Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz innowacyjny festiwal, który zdążył wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Idea projektu od ponad 16-stu lat skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, a od 2013 roku w formie kilkudniowego festiwalu – nawiązuje bliską współpracę z artystami, inicjatywami oraz instytucjami z całego świata. 
 
Kolejne odsłony Eklektika podsumowuje jedyna w swoim rodzaju Eklektik Orchestra z udziałem wszystkich artystów danej edycji. W dotychczasowych projektach wystąpili m.in. Yossi Fine, Ben Aylon, Takuya Nakamura, Erlend Apneseth, Sara Tanda, Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Erik Honore, Arve Henriksen, Sebastian Studnitzky, Josh Dion, Øyvind Hegg-Lunde, Samuel Rohrer, Eivind Aarset, Claudio Puntin, Loup Barrow, Nadishana, Mieko Miyazaki, Guo Gan, Ganesh Anandan, Erland Dahlen, Wu Wei, Tom Mays, Yonathan Levy oraz wielu innych wybitnych muzyków z całego świata. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *