Kartka z Kalendarza : Mary J. Blige

Mary J. Blige urodziła się w Bronksie w 1971 roku. Odkrył ją Sean “Puffy” Combs, a pierwsze nagrania przyniosły jej przydomek “Królowej Hip Hop Soul”. Debiutancki album “What’s the 411”, z 1992 roku, znalazł w USA dwa miliony nabywców.

Od 1992 roku wokalistka wydała już siedem albumów, poza debiutanckim są to: “My Life” (1994), “Share My World” (1997), “The Tour” (1998), “Mary” (1999) i “No More Drama” (2001) oraz jego reedycja z roku 2002. Wydawnictwa wielokrotnie pokryły się złotem i platyną, a “Mary” otrzymała nominację do Nagrody Grammy. Na jej płytach zawsze pojawiało się wielu znamienitych gości, jak Busta Rhymes, Lauryn Hill, Eric Clapton, George Michael, Elton John, Eve, Hakeem, Missy Elliott i Lenny Kravitz

“No More Drama” jest, jak mówi sama Mary, odą do muzyki funky, duchowej miłości i poświęcenia. Nie ma na nim ballad, a głównie szybsze utwory. W założeniu album jest drugą częścią trylogii zapoczątkowanej poprzednim albumem “Mary” z 1999 roku, najlepiej sprzedającym się spośród wszystkich wydawnictw Blige.

Szósty studyjny album Mary – “Love & Life” – ukazał się w sierpniu 2003 roku. Jego producentami wykonawczymi są Mary J. Blige i P. Diddy (pracowali już wspólnie przy płytach “What’s The 411” i “My Life”), a za dwa nagrania odpowiedzialny był Dr. Dre. Wśród gości można usłyszeć między innymi 50 Cent, Method Man, Eve i Jay-Z. Na płycie znalazły się zarówno przebojowe nagrania w rodzaju “Love & Life”, jak i czułe ballady miłosne (“Special Part Of Me”), czy odwołująca się do muzyki gospel kompozycja “Ultimate Relationship”.

W grudniu 2005 roku ukazał sie kolejny album wokalistki – “The Breakthrough”. Na płycie, oprócz Mary, można usłyszeć znamienitych gości. Są to przede wszystkim Bono z U2 (śpiewa w utworze “One”) czy popularny raper The Game. Produkcją albumu zajął się między innymi Will.I.Am z Black Eyed Peas. Na pierwszym singlu ukazała się piosenka “Be Without You”.

W grudniu 2006 roku ukazał się album “Reflections – A Retrospective”, stanowiący podsumowanie dotychczasowej kariery Mary J. Blige, a zarazem hołd złożony wszystkim, którzy pomogli jej przejść przez trudne chwile i wrócić na szczyt. Obok największych przebojów artystki, na albumie znanazły się także cztery premierowe utwory, w tym “We Ride (I See the Future)”. W tym samym czasie w duecie z raperem Ludacrisem nagrała piosenkę “Runaway Love”, która pojawiła się na jego albumie “Release Therapy”. Ponadto zaśpiewała piosenkę “Never Gonna Break My Faith” z gościnnym udziałem Arethy Franklin oraz The Harlem Boys Choir. Kompozycja znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu “Bobby” i była nominowana do Grammy w kategorii Best Gospel Performance.

W połowie grudnia następnego roku do rąk fanów trafił jej ósmy longplay – “Growing Pains”. Po niespełna tygodniu był już na szczycie notowania, stając się tym samym czwartym albumem z 1. miejsca list przebojów. Promował go singiel “Just Fine”, nominowany do Grammy jako Best Female R&B Vocal Performance, zaś sama artystka otrzymała tą nagrodę w kategorii Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocals.

Wokalistka pojawiła się gościnnie na płycie 50 Centa (“Curtis”) w piosence “All of Me”. W marcu 2008 roku ruszyła we wspólną trasę z Jay’em-Z. Artystom udało się także zarejestrować duet – “You’re Welcome”. Równocześnie Mary zamknęła się w studiu nagraniowym i intensywnie pracowała nad nowym materiałem studyjnym, nazwanym roboczo “Stronger”.

Na scenę wróciła na początku 2009 roku, wykonując utwór “Lean On Me” podczas zaprzysiężenia Baracka Obamę na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kilka miesięcy później swoją premierę miał singiel “The One”, zapowiadający nowe wydawnictwo. Ostatecznie krążek otrzymał tytuł “Stronger with Each Tear”, a swoją premierę miał w połowie listopada. Drugą piosenką z płyty wybrano utwór “I Am”.

Zgodziła się ponadto zasiąść jako sędzia specjalny w jury popularnego programu Idol.

Mary zawsze była kimś więcej niż tylko muzykiem doskonale wiedzącym, na czym polega granie współczesnego R&B. Artystka często angażuje się w akcje charytatywne: antynarkotykowe, edukacyjne, zdrowotne. Magazyn “The Rolling Stone” przyznał jej nagrodę “Do Something” (Zrób Coś) za jej pracę humanitarną, otrzymała też nagrodę za całokształt pracy od 100 Black Men. Poza angażowaniem się w muzykę i działalność charytatywną Mary poświęca się także karierze aktorskiej oraz przygotowuje się do uruchomienia własnej wytwórni płytowej.

Oficjalna strona:
http://www.mjblige.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!