86% Polaków popiera WOŚP, co drugi korzystał ze sprzętu z serduszkiem

Wysokie poparcie dla działań WOŚP oraz silne przekonanie społeczeństwa o wpływie Fundacji na ratowanie życia lub zdrowia wielu pacjentów – to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Inquiry w lutym tego roku. Wyniki wskazują na potwierdzenie silnego wizerunku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i chęć wspierania jej działań przez znaczną część Polaków.

Wolontariusze 29. Finału WOŚP, fot. Marcin Zieliński

To już kolejne badanie dotyczące WOŚP, które realizuje agencja badawcza Inquiry.

Wizerunek organizacji jest coraz silniejszy, a poparcie dla Orkiestry bardzo wysokie – aż 86% badanych popiera działania Fundacji, co stanowi wynik wyższy w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy poparcie deklarowało 79% ankietowanych. Co istotne, większość uczestników ankiety – 85% – uważa, że dzięki WOŚP uratowano życie lub zdrowie wielu pacjentów, a aż 8 na 10 Polaków jest dumnych, że taka akcja ma miejsce w Polsce. Ponadto ¾ ankietowanych uznaje WOŚP za najlepszą akcję charytatywną w naszym kraju.

WOŚP jest kojarzony przede wszystkim z pomocą i zakupami sprzętu dla szpitali.

Kto najbardziej popiera WOŚP?
Najwyższe poparcie dla WOŚP deklarują osoby w wieku 25-34 lata (94% z nich zdecydowanie popiera oraz raczej popiera działania organizacji), a najmniejsze – w wieku 45-54 lata (tutaj poparcie deklaruje 76%). Większe przekonanie o wpływie WOŚP na ratowanie zdrowia i życia Polaków oraz, generalnie, lepszą ocenę dla działań Fundacji, mają kobiety niż mężczyźni.

Ocena WOŚP a korzystanie ze sprzętu z serduszkiem
Wśród pytań, na które odpowiadali uczestnicy badania, pojawiło się: „Czy zdarzyło Ci się, że podczas pobytu w szpitalu lub wizyty w przychodni Ty kub ktoś z Twojej rodziny korzystał ze sprzętu z naklejką WOŚP?”. Twierdzącej odpowiedzi udzieliła połowa ankietowanych – to nieznacznie więcej (o 2%) niż przed rokiem.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 mld PLN i kupiła ponad 65 tys. urządzeń. Sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2021 r. na reprezentatywnej próbie 505 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *