Australijska psychodelia na Pol’and’Rock

King Gizzard & the Lizard Wizard potwierdzają swoją obecność na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Występ na 28. Pol’and’Rock Festival to pierwszy koncert eksperymentalnej formacji w Polsce

Statystyki barwnej kariery muzycznej King Gizzard & The Lizard Wizard rosną w powalającym tempie: 20 albumów wydanych w ciągu 10 lat (z czego 5 krążków ukazało się w 2017 roku), 10 wydawnictw na liście Top 20 w ich rodzimej Australii, gdzie są niewątpliwie najważniejszą, najbardziej innowacyjną i najbardziej płodną kapelą rockową. Zespół zdobył uznanie międzynarodowych krytyków i podbił publiczność światowych festiwali muzycznych. Jednak najważniejszym osiągnięciem australijskiej formacji jest zgromadzenie wokół siebie wiernej rzeszy fanów z całego świata, którzy entuzjastycznie dzielą się internetowymi memami, remiksami, nagraniami wideo, grafikami, teoriami i nieustannie dyskutują o “Gizzverse” – uniwersum King Gizzard & The Lizard Wizard.
King Gizzard & The Lizard Wizard to kapela wyjątkowa. Zespół, założony w 2010 roku w Melbourne, zaliczany jest do czołówki psychodelicznego rocka. Jednak każda z 20 płyt King Gizzard & The Lizard Wizard czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych, a kapela wymyka się sztywnym ramom narzucanym przez trendy muzyczne, kreując własne, wyjątkowe brzmienie. Poczynając od inspirowanych garażowym rockiem EPek z 2011, poprzez jazzowo-rockowe brzmienie z EPki “Quarters”, łagodniejsze akustyczne nagraniami na płycie “Paper Machè Dream Balloon” z 2015, po ciężkie, thrashmetalowe kawałki z płyty “Planet B” z 2019, kapela eksploruje możliwości świata dźwięków.
01_fb_KING-GIZZARD-AND-THE-LIZARD-WIZARD_PNR_2022.jpg
W 2016 zespół nagrał psychodeliczny “Nonagon Infinity” – krążek, który sami nazywają “pierwszym na świecie nieskończenie zapętlającym się albumem”. To nagranie do doskonały przykład tego, jak muzycy z King Gizzard & The Lizard Wizard podchodzą do tworzenia muzyki: jedno nagranie płynnie przechodzi w kolejne, by potem zapętlić się i wrócić na początek płyty, tworząc nieograniczone niczym przeżycie muzyczne.
W 2017 roku, który był najbardziej twórczym rokiem dla australijskiej kapeli, muzycy eksperymentowali z brzmieniami opartymi na mikrotonach, czyli na interwałach muzycznych mniejszych niż tradycyjne stosowane w muzyce europejskiej. W 2017 ukazał się też konceptualny album zainspirowany progresywnym rokiem, czyli “Murder of The Universe” opowiadający o pokusie w postapokaliptycznym świecie.
Na początku 2020 roku ukazały się trzy płyty z występami kapeli na żywo. Zyski ze sprzedaży nagrań live z Adelaide, Paryża i Brukseli muzycy przekazują na rzecz organizacji pomagającym ratować i rehabilitować zwierzęta pokrzywdzone w wyniku pożaru australijskiego buszu. Kolejne lata przyniosły 4 krążki, a kapela planuje wywiązać się z obietnicy danej fanom i zagrać maratońsko długie, 3-godzinne koncerty zaplanowane na październik 2022 roku.
King Gizzard & The Lizard Wizard nagrywają innowacyjną, ciekawą muzykę, jednak to właśnie ich występy na żywo serwują słuchaczom niezapomniane muzyczne i wizualne wrażenia. Koncerty kapeli to dźwiękowa jazda bez trzymanki, pełna energii eksploracja nowych brzmień i niespodziewanych rozwiązań.
Skład zespołu:
  • Stu Mackenzie – wokal, gitara, keyboard, pianino, syntezator, Melotron, flet, gitara basowa, saksofon, klarnet, sitara, surma, perkusja
  • Ambrose Kenny-Smith – wokal, kazoo, harmonijka, keyboard, syntezator, organy pianino, gitara, perkusja
  • Joey Walker – gitara, keyboard, syntezator, gitara basowa, wokal, organy, sitar, perkusja
  • Cook Craig – gitara, gitara basowa, wokal, syntezator, keyboard
  • Lucas Harwood– gitara basowa, keyboard, pianino, wokal
  • Michael Cavanagh – bębny, perkusja, wokal

28 edycja Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek – Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!