Recenzja „Lady Pank” zespołu Lady Pank – To już 40 lat!

Już niedługo, a dokładnie 6 czerwca minie czterdzieści lat od wydania płyty łączącej pokolenia. Najefektywniejszego debiutu w historii polskiego rocka. Jednego z najważniejszych albumów w dorobku zespołu, z którego pochodzą takie utwory jak „Mniej niż zero”, „Fabryka małp”, „Kryzysowa narzeczona”, „Vademecum skauta”, „Zamki na piasku”. A mowa tu o „Lady Pank” zespołu Lady Pank wydanym w 1983 roku.

W 1982 roku ze składu Budki Suflera odszedł Jan Borysewicz. Zaraz po odejściu dostał propozycję grania w zespole Perfect, ale odrzucił ją, bo zamierzał założyć własny zespół. W którego skład wszedł Jan Borysewicz (gitara, gitara solowa, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara), Paweł Mścisławski (gitara basowa), Jarosław Szlagowski (perkusja).

I tak 6 czerwca 1983 roku został wydany ich pierwszy album „Lady Pank”, noszący tytuł od nazwy zespołu. Krążek będący nowością dla słuchaczy. W Polsce nikt tak nie grał w tamtych czasach, dzięki temu zespół osiągnął poziom równy konkurencji. Płyta wyprzedała się w blisko milionowym nakładzie, a jego reedycję sprzedawane są do dziś. Ten album to klasyk, a utwory z niego wcale się nie starzeją. Myślę, że większość z nas wymieniłaby, chociaż parę utworów z tego albumu lub zaśpiewała kawałek refrenu, któregoś z nich.

Skoro mowa już o reedycji, taką posiadam właśnie ja, bodajże z 2002 roku. Gdyby komuś bardzo zależało na zdobyciu starszego oryginalnego wydania „Lady Pank”, to można poszukać na różnego rodzaju aukcjach internetowych, które mogą wynosić nawet około tysiąca złotych.

Reedycja albumu, którą posiadam, zawiera 16 kultowych utworów:
1) „Mniej niż zero”
2) „Kryzysowa narzeczona”
3) „Fabryka małp”
4) „Pokręciło mi się w głowie”
5) „Du Du”
6) „Zakłócenie porządku”
7) „Zamki na piasku”
8) „Wciąż bardziej obcy”
9) „Vademecum skauta”
10) „Moje Kilimandżaro”
11) „Minus 10 w Rio”
12) „Mała Lady Punk”
13) „Raport z N.”
14) „Rysunkowa postać”
15) „Sly”
16) „This is only Rock’n’Roll”
Z czego na oryginalnej płycie z 1983 roku znajdziemy tylko pierwszą dziesiątkę. Utwory od jedenastego do szesnastego zostały dodane do reedycji jako bonus.

Album jest jedynym polskim wydawnictwem, z którego aż sześć utworów dotarło do pierwszego miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego. „Lady Pank” zyskała również status złotej płyty.

Ciekawostką jest, że nazwa Lady Pank pochodzi od pierwszej piosenki zespołu, która nie trafiła na oryginalny album. Została wydana jako singiel w 1982 roku, za to na reedycji pojawiła się już jako bonus. „Mała Lady Punk” to tytuł, który stał się inspiracją dla nazwy zespołu, jednak aby nazwa nie sugerowała, że grupa wykonuje muzykę punk rockową, drugi człon nazwy został zmieniony na „pank”.

„Lady Pank” to mój ulubiony album z twórczości zespołu, więc ciężko mi byłoby z niego wybrać najlepszy utwór. Po prostu się nie da. Każda piosenka jest rewelacyjna. Nie wiem, czy w polskiej twórczości muzycznej, ktoś kiedykolwiek powtórzy tak dobry debiut, jaki miał zespół Lady Pank. A jeżeli ktoś zastanawia się nad kupnem, któregoś albumu z twórczości zespołu zdecydowanie postawiłabym na ten tytuł. „Lady Pank” posiada masę przebojów, które na pewno wpasowałby się w gusta nowych słuchaczy.

Również polecam występy zespołu na żywo. Koncerty Lady Pank to całkiem inna rzeczywistość. Wysłuchanie utworów w realu jest czymś naprawdę niezwykłym do przeżycia, co na pewno spodoba się każdemu miłośnikowi muzyki Lady Pank i zostanie w pamięci na długo. Tym bardziej że grupa niedawno ogłosiła nową trasę koncertową, gdzie można będzie usłyszeć właśnie takie utwory jak „Kryzysowa narzeczona”, „Du Du” czy „Zamki na piasku”. Trasa promuje ich najnowszy album „MTV Unplugged” z 2022 roku.

Lara

*MTV Unplugged to kultowy format koncertów MTV, który wyzwala w topowych artystach zupełnie nową muzyczną energię. Odchodzą oni od standardowych wersji hitów, które zaprowadziły ich na szczyty list przebojów, aby zaprezentować ich akustyczne aranżacje.

3 thoughts on “Recenzja „Lady Pank” zespołu Lady Pank – To już 40 lat!

  1. oby grali jak najdłużej, zespół mojego dzieciństwa. W tym roku jadę na ich kolejny koncert. Na Lady Pank i Perfect (gdyby grali dalej) mógłbym jeździć co chwilę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!