Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2023 – transmisja w Onet, TVN i Player

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal już w najbliższą sobotę 22 kwietnia – transmisja w Onet, TVN i Player oraz na social mediach Fryderyk Festiwal

Ceremonię wręczenia najważniejszych nagród muzycznych uświetnią koncerty przedstawicieli młodej polskiej sceny: Sary James, Julii Wieniawy, Ani Leon, Zalii, Rubensa, Szczyla, a także uznanych wokalistek i wokalistów: Brodki, Dody, Natalii Przybysz, Natalii Szroeder, Lanberry i Bovskiej, Michała Barańskiego, Marka Napiórkowskiego, Mroza, Smolastego, Grzegorza Hyżego oraz zespołów: T.Love, Feel, Rita Pax, Me and That Man i Behemoth.

Bilety na Galę są jeszcze w sprzedaży.

Już 22 kwietnia jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku na kilka dni zmieni się w stolicę polskiej muzyki. Do Gliwic, które w tym roku są gospodarzem Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal, przyjadą najlepsze polskie wokalistki i wokaliści, by swoimi koncertami uświetnić ceremonię wręczenia Fryderyków najważniejszych nagród muzycznych. Oprócz przedstawicieli popu i rocka w koncercie finałowych tradycyjnie udział wezmą muzycy reprezentujący różne muzyczne światy m.in. jazzmani, hip-hopowcy i muzycy grający metal. Wrażeń i emocji nie zabraknie, tym bardziej, że tegoroczna Gala program ma ambitny i obfitujący w nowości.

Część pierwsza Gali – transmisja w ONET i Player

Już od 19:30 na gliwickiej scenie pojawi się Natalia Przybysz, by piosenką Oko cyklonu rozpocząć część pierwszą Gali, transmitowaną w Onet.pl i Playerze. Zaraz potem publiczność zgromadzona w Arenie i śledząca transmisję online pozna laureatów Fryderyków w kategoriach: Album Roku Muzyka Korzeni, Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka, Album Roku Jazz i Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Emocje nominowanych uspokoi Monika Brodka, ale zaraz poźniej na scenie pojawią się laureaci Fryderyków w kolejnych kategoriach: Album Roku Blues, Elektronika, Alternatywa oraz Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna. Czy statuetkę dostanie formacja BOKKA, która w tym roku głosami Akademii rywalizuje o Fryderyka w kategorii Album Roku Alternatywa? Tego nie wiemy, ale zespół na pewno uświetni Galę swoim występem, towarzysząc Ani Leon, przedstawicielce młodej sceny dark popu.

W dalszej części wieczoru poznamy laureatów najważniejszych nagród muzycznych w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca Producent/Producentka/Team Producencki Roku, Autor/Autorka/Team Autorski Roku oraz Najlepsze Nowe Wykonanie. Po zwycięzcach Fryderyków na scenie pojawi się przedstawiciel sceny jazzowej – Michał Barański, który w tym roku także rywalizuje o Fryderyka w kategoriach Artysta Roku Jazz i Album Roku Jazz za Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88).

Część transmitowanej w Onecie i Playerze Gali zamkną zwycięzcy w kategoriach: Teledysk Roku, Zespół/Projekt Artystyczny Roku oraz Najlepsze Nagranie Koncertowe. Po nich w gliwickiej Arenie zagra rockowa formacja Me and That Man. Cyrulik Jack w wykonaniu Adama Darskiego i Johna Portera dopełni tę część uroczystości.

Część druga Gali – transmisja w TVN

Od godziny 21:35 fryderykowy wieczór jeszcze bardziej nabierze tempa. Przed telewizorami zasiądą wówczas widzowie stacji TVN, a na gliwickiej scenie oprócz uznanych artystów polskiej sceny zobaczymy i usłyszymy silną grupę młodego pokolenia muzyków. Zacznie Julia Wieniawa, po niej pojawi się Grzegorz Hyży, a potem Sara James – jedna z najbardziej utalentowanych młodych wokalistek, która już zdobyła międzynarodowe uznanie i stała się sensacją po występie w finałowym odcinku America’s Got Talent. Między ich występami będziemy trzymać kciuki za nominowanych w kategoriach Album Roku Pop, Album Roku Hip-Hop i Artystka Roku.

Na uroczystym koncercie wieńczącym Fryderyk Festiwal nie mogło zabraknąć zespołowych występów. Jedną z gwiazd wieczoru będzie więc zepół T.Love, nominowany do Fryderyków w kategorii Album Roku Rock i Zespół Roku.

Po nich w Arenie pojawi się Smolasty, przedstawiciel sceny hip-hopowej, słynący z elektryzujących utworów łączących klimaty R’n’B, rapu, popu i muzyki klubowej oraz z doskonałego kontaktu z publicznością. W tym roku Akademia typuje go do miana zwycięzcy w kategorii Album Roku Hip Hop. Czy wyjedzie z Gliwic z Fryderykiem?

Kiedy już poznamy laureata Fryderyka w kategorii Artysta Roku, a przed śląską publicznością wystąpi Doda. Na scenie pojawią się nie tylko zwycięzcy w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku, Album Roku Indie Pop czy Album Roku Rock, ale też tacy wykonawcy jak Mrozu, Natalia Szroeder, Rubens (z nominacjami do statuetek aż w sześciu kategoriach) czy duet Lanberry i Bovska, z premierowym utworem Stare piosenki. Każda z wokalistek ma na swoim koncie długą listę przebojów i wszystko wskazuje na to, że ten będzie kolejnym.

Team Lanberry i Bovskiej będzie zapowiedzią do kolejnej kategorii, czyli Kompozytor/Kompozytorka/Team Kompozytorski Roku oraz Utwór Roku. Czy będzie nim piosenka Mroza, Ignacego, Dawida Podsiadło, Brodki, a może Rubensa?

Emocje nominowanych ostudzą występy Brodki i zespołu Feel, ale w ostatniej partii wieczoru atmosfera znowu sięgnie zenitu. Na scenie podziwiać będziemy bowiem muzyczny spektakl w wykonaniu Behemontha – kultowej wśród fanów black i death metalu kapeli, nominowanej do tegorocznej nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Metal. Po nich przyjdzie czas na występ formacji Rita Pax, Marka Napiórkowskiego, Szczyla – przedstawiciela młodej sceny rapowej, a wreszcie Zalii – kolejnej artystki młodego pokolenia, nominowanej do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

Kto otrzyma w tym roku najwięcej statuetek? Kto okaże się Jazzowym Artystą Roku i odbierze nagrodę za Album Roku Metal? Wszystko będzie wiadome już po północy, w finałowej części Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 znajduje się na stronie: https://fryderyki.pl/fryderyk-2023/.

Więcej bieżących informacji na profilu FB oraz stronie www.fryderyki.pl.

Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Partner wydarzenia: województwo śląskie

Współorganizator wydarzenia: Ars Cameralis Silesiae Superioris Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Gospodarz wydarzenia: Miasto Gliwice, Arena Gliwice

Producent Gali: Hight Events

Partnerzy wydarzenia: Škoda, Ticketmaster, Tymbark, Maspex, Hotele Diament, La Biosthetique, Impel Group, #DajPrawoKulturze

Patroni medialni Gali: TVN, Onet.pl, Player, RMF, RMF MAXX

Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii, podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!