Ciekawostka Muzyczna : The Wall Live in Berlin

21 lipca 1990 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie dla uczczenia upadku Muru Berlińskiego odbył się koncert The Wall Live in Berlin . Widowisko oparte na muzyce z albumu The Wall miało charakter pacyfistyczno-charytatywny i transmitowane było drogą satelitarną do 35 państw (na żywo koncert pokazywany był również w Polsce). Dochód z imprezy jak i późniejszych nagrań płytowych przekazany został World War Memorial Fund for Disaster Relief.

Przygotowania do koncertu, który odbył się 21 lipca 1990 roku, trwały cztery tygodnie. Przez ten czas powstawała ogromna scena o długości 168 metrów i szerokości 41 metrów. Przy jej konstrukcji pracowało 600 osób. Sprzedano 220 tys. biletów. Do manewrowania ogromnymi figurami potrzebne były specjalne dźwigi. W widowisku udział wzięły helikoptery, orkiestra dęta Armii Czerwonej i muzyczne znakomitości, takie jak Bryan Adams, Cyndi Lauper czy zespół Scorpions.

Treść koncertu znakomicie pasowała do ówczesnej epoki. “Czym wypełnimy puste przestrzenie, w których kiedyś rozmawialiśmy?” – pyta Pink, bohater płyty “The Wall”, pomyślanej jako rockowa opera, w piosence “Empty Spaces”. Tym pytaniem trafia w samo sedno dylematów Niemców. Jak będziemy się porozumiewać po tylu latach rozłąki i systemowej konfrontacji pomiędzy Wschodem i Zachodem? Próba odpowiedzi 30 lat później jest jednoznaczna: W tym gigantycznym rockowym spektaklu z 350 tys. fanów na widowni i setkami milionów widzów przed telewizorami, doświadczyło wspólnie nowej przestrzeni porozumienia ponad wszelkimi podziałami.

To, że ten gigantyczny projekt się uda, wcale nie było oczywiste. Album “The Wall” miał bowiem w 1990 roku już jedenaście lat. Kiedy został wydany w listopadzie 1979 roku, oznaczał zmianę stylu w muzyce Pink Floyd. Pomimo to był sukcesem – przed koncertem w Berlinie sprzedano już 19 milionów egzemplarzy tej płyty. “The Wall” wykonano publicznie w sumie 31 razy w USA, Londynie i Dortmundzie, a w 1982 roku powstał film z Bobem Geldofem w roli głównej. Do dziś “The Wall” jest najlepiej sprzedawanym podwójnym albumem i jednym z 30 najbardziej udanych produkcji płytowych w historii muzyki rockowej.

Ten sukces albumu, do którego Roger Waters napisał większość utworów, doprowadził do jego odejścia z zespołu. Jego aspiracje do artystycznego kierowania zespołem doprowadziły do rozłamu; Waters opuścił zespół w 1985 r. Zapytany w wywiadzie o to, czy ponownie wykona całą rockową operę w całości, odpowiedział wówczas wyraźnym “nie”: “Jeśli mur berliński by upadł, może moglibyśmy o tym pomyśleć”. Pięć lat później jednak to, co niewyobrażalne, stało się rzeczywistością, a do Watersa zgłosiła się brytyjska fundacja “Memorial Fund for Disaster Relief”. Ta organizacja utworzona w celu zbierania datków na pomoc dla ofiar katastrof planowała koncert dobroczynny.

Waters zaczął więc szukać zespołu, który zastąpiłby jego dawnych kolegów z Pink Floyd i zagrał z nim koncert, który był czymś więcej niż “tylko” muzyką. Staje się to jasne w utworze Watersa “Another Brick In The Wall, Part 1”, małej siostrze chyba najsłynniejszej piosenki Pink Floydów (“Another Brick In The Wall, Part 2”). Bohater Pink myśli o swoim ojcu, który nie wrócił z wojny: “Tata popłynął za ocean, zostawił po sobie tylko wspomnienie”. Wspomnienie to wizualizowane jest w postaci styropianowej cegły, która wraz z innymi traumami i wspomnieniami tworzy rosnący mur: “W sumie była to tylko kolejna cegła w murze”.

Na koncercie zjawiło się z biletami ponad 200 tys. ludzi, a tuż przed rozpoczęciem widowiska otwarto bramy co powiększyło widownię o liczbę od 100 do 500 tys. ludzi (różne statystyki).
Wraz z twórcą widowiska Rogerem Watersem, wykonawcami byli zaproszeni goście, m.in.: Scorpions, Ute Lemper, Cyndi Lauper, Sinéad O’Connor, Joni Mitchell, Bryan Adams, Van Morrison.

The Wall Berlin '90 | Roger Waters | Discography | Pink Floyd | Floydian  Slip™ | Syndicated Pink Floyd radio show
The Wall: Live in Berlin (1990) | MUBI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!