PREMIERA – Album „Meridian 68” zespołu DAGADANA na wyjątkowym winylu!

15-lecie istnienia Dagadana to także doskonała okazja na wprowadzenie zespołu do najświeższej części cyfrowego świata. Fizyczny nośnik będzie miał także swój „digital pressing” – specjalną, audiofilską edycję cyfrową, zgraną w najwyższej jakości wprost z winylowej matrycy. Fani, którzy są biegli w nowych technologiach, będą mogli stać się posiadaczami fizycznej lub cyfrowej wersji albumu z cyfrowym certyfikatem autentyczności – co umożliwi im korzystanie z wszystkich dobrodziejstw, które niesie obrót sztuką w sieci Web 3.0.
W kontekście obchodzonych przez DAGADANę 15-tych urodzin cieszę się, że jako pierwszy i w dodatku audiofilski winyl ujrzy światło dzienne. To zdecydowanie esencja naszego zespołu – mówi  Daga Gregorowicz. – Kiedy przypomnę sobie liczne podróże do Chin po to by ten album w tym składzie mógł powstać to patrząc z boku widzę ogrom energii. Gdyby ktoś przed wyruszeniem tą drogą powiedział mi, jak będzie wyboista, pewnie bym się przestraszyła. Z perspektywy czasu widzę, że jest to taka DAGADANA w pigułce. Nie kalkulująca a idąca za marzeniami i swoją prawdą. Cierpliwie realizująca artystyczną wizję poznawania siebie przez wędrującą sztukę.
Album został wyprodukowany w jedynie 1000 egzemplarzy!
„Meridian 68” zyskał znakomite brzmienie i oprawę wydawniczą, dzięki nowej tłoczni i wydawnictwu Polvinyl oraz masteringowi i cięciu matryc DMM wykonanym przez słynne Pauler Acoustics.
“Meredian 68″ to ważna, głęboka opowieść o spotkaniu szóstki ludzi z różnych zakątków świata, dla których jedynym językiem porozumienia była muzyka. Jest to zarazem odzwierciedlenie chwili na poziomie osobistym, ludzkim, przyjacielskim, a także ogólnym – mówi Dana Vynnytska. – Powracam do tej płyty z dużym sentymentem – pokazuje mi, jak zarówno my, jak i świat, zmienialiśmy się w ciągu tych lat, przez pandemię, która uniemożliwiła nam spotkanie się przez wiele lat, oraz w kontekście trwającej wojny i zmieniających się granic państw. Żyjemy w momencie wielkich przesunięć tektonicznych, ale również z wiarą, jak ta pikardyjska tercja na zakończenie Requiem – “Pływe kacza po Tysyni”.

Album “Meridian 68” jest dostępny w serwisie YouTube.

Album w serwisach streamingowych.

“Meridian 68” został wyprodukowany przez tłocznię POLVINYL, która kontynuuje najlepsze tradycje szlachetnego brzmienia czarnego krążka. Z tłoczeniem klasycznych winyli oraz wersji eko, odnowionym parkiem maszynowym, opartym na kultowych maszynach Neumann z lat 60. i 70. i ambicjami wydawniczymi, które premiują kultowych, niezależnych artystów od rocka (jubileuszowa płyta zespołu Kult) po jazz, Polvinyl wprowadza zupełnie nową jakość na rynku. Dwóm płytom będzie towarzyszyć poligrafia z piękną, jubileuszową książeczką i czterema reprintami grafik z okładki.
Dla nas to bardzo ważne wydawnictwo! Chcieliśmy nim udowodnić, że tworzenie muzyki to sztuka, że słuchanie muzyki to sztuka i że tworzenie winyli to też sztuka – mówi Tomasz “Pan Winyl” Olszewski, prezes POLVINYL. – “Meridian 68” to album, który łączy wiele płaszczyzn, tradycji muzycznych, historii, DAGADANA to zespół, który łączy w sobie różne narodowości, POLVINYL to firma, która łączy stare z nowym, pasję z biznesem, ale ponad tym wszystkim jest JAKOŚĆ. GOLDENBLACK VINYL to pomnik dla jakości. A poza tym, to czyste piękno dla ucha i dla oka!

“Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie.

Zespół DAGADANA już od piętnastu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Na przypominanej z okazji 15-lecia istnienia zespołu płycie „Meridian 68”, grupa zwróciła się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, usłyszeć tu można mongolską poezję a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie z mongolsko – chińskim zespołem North Lab.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!