KRZYSZTOF SKIBA – KRYMINALNA HISTORIA ROCKA

Przypadek gitarzysty Kultu Piotra Morawca, który ma poważne zarzuty z tytułu wyłudzania odszkodowań na podstawie fałszywych aktów zgonu, (za co grozi mu kara nawet do 10 lat więzienia), zaszokował ostatnio opinię publiczną.

Tego sympatycznego muzyka, raczej spokojnego i wycofanego towarzysko, a także sam słynny zespół Kazika, nikt nigdy nie wiązał z działalnością kryminalną.

Warto być może przy tej okazji przypomnieć inne przypadki, gdy muzycy rockowi mieli kłopoty z kodeksem karnym.

KRADZIEZE I NARKOTYKI

Ojciec polskiego rocka Franciszek Walicki, wspomina w swojej biografii trasę zespołu Niebiesko Czarni po Holandii w latach 60. Jeden z muzyków zespołu tak bardzo zafascynował się zachodnią motoryzacją, że ukradł samochód właściciela klubu i uciekał nim do…Polski. Pech sprawił, że rozbił auto w Niemczech. Sprawę zamieciono pod dywan, a zespół za głodowe stawki musiał grać w tym klubie wiele koncertów, by spłacić rozbite auto.

Krzysztof “Johnny” Mielewczyk perkusista punkowego zespołu Deadlock, był latach 70. członkiem gangu Wolfa. Popisowym numerem jaki odstawiano wówczas w Sopocie było ściąganie na chatę pijanych szwedzkich marynarzy, których wabiły atrakcyjne panienki, a potem walenie ich w zęby i okradanie. Gdy zastrzelono Wolfa, perkusista Johnny przezornie wycofał się z gangu, by ukończyć studia, a po latach zostać dziennikarzem radiowym.

 

Inni muzycy Deadlocka (który powstał w Gdańsku w 1977 roku i uważany jest za jeden z pierwszych zespołów punkowych), Róża i Luter uciekli do Berlina i Holandii, gdzie przez jakiś czas byli dilerami narkotyków. Dla obu zakończyło się to niezbyt wesoło.

OD CHULIGANA DO RASTAMANA

Piotr Strojnowski był warszawskim gitem i chuliganem. Siedział w więzieniu za kradzieże i pobicia. Jego młodszy brat miał porachunki z Pawłem Kelnerem Rozwadowskim, punkiem ze środowiska Klubu Remont. Piotr odnalazł Rozwadowskiego, aby spuścić mu łomot. Jednak zamiast go pobić, jak to miał w zwyczaju, poszedł z nim na piwo i się z nim zaprzyjaźnił. Tak narodził się nowy człowiek.

Piotr w 1982 roku założył zespół DAAB, w którym był gitarzystą i wokalistą. Jego przebój “W moim ogrodzie” znają wszyscy z pokolenia lat 80. To niesamowite, że ten dawny uliczny chuligan pisał tak wrażliwe i uduchowione piosenki. Po latach, gdy miał kłopoty z alkoholem, rzucił nałóg i został cenionym terapeutą uzależnień. DAAB grał muzykę reggae i śpiewał o miłości. Pewnego dnia będąc w trasie koncertowej gdzieś w Polsce, muzycy zostali zaczepieni przez grupę kiboli. Piotr przypomniał wówczas sobie swe dawne, uliczne umiejętności i wraz z kumplami skopał tyłki intrygantom. Jakież było ich zdziwienie i środowiskowa kompromitacja, gdy okazało się, że dostali lanie od uduchowionych “rastamanów”.

NIE TYLKO BŁĘDY MŁODOŚCI

Poważne kłopoty z prawem miał gitarzysta Darek Krupa. Ten ceniony sesyjny muzyk nagrywał płyty m.in. z Mietkiem Szcześniakiem, Justyną Steczkowską i Edytą Górniak, której przez kilka lat był mężem i menadżerem. Jadąc samochodem potrącił na pasach starszą kobietę, która w wyniku doznanych obrażeń zmarła. Jak wykazały badania Darek Krupa był pod wpływem środków odurzających. Dostał wyrok 6 lat więzienia, z czego odsiedział 4,5 roku.

Odsiadkę w pierdlu za handel narkotykami zaliczył też basista szczecińskiej formacji Dr Cycos Paweł „Piguła” Czekała. Dziś to lider, wokalista i autor tekstów lubianej grupy Analogs. Jego przypadek można zaliczyć do tzw. błędów młodości, a sam Piguła od lat jest porządnym obywatelem i nie ma kłopotów z prawem. Kratki od zewnątrz oglądał też z tego samego powodu i z tego samego miasta, muzyk formacji Do Dna.

Rafał „Kwasek” Kwaśniewski  gitarzysta i wokalista grupy PRL, która w latach 90. nagrała kilka ciekawych i dobrze ocenianych płyt (przez krótki moment grał na gitarze też w Kulcie)  a jego piosenki hulały w dużych stacjach radiowych, też miał kłopoty z narkotykami. To przypadek osoby uzależnionej. Kwasek zawsze miał przy sobie dragi i był karany za posiadanie. Początkowo otrzymywał wyroki w zawieszeniu, ale gdy uzbierało się tego zbyt dużo, wszystkie mu pewnego dnia odwieszono i muzyk trafił na kilka lat do ciupy.

Więzienie zaliczył też Krzysztof Bara zwany Bufetem, wokalista punkowego zespołu Wańka Wstańka z Rzeszowa, który miał na koncie kilka przebojów w latach 80. m.in. „Rzeszowski full” i „Wiejscy motocykliści”. O ile niektórzy z rockowych muzyków w czasach wczesnej młodości mieli problemy z prawem, o tyle Bufet dorobił się ich pod koniec życia. Kariera muzyczna nie potoczyła się tak jak planował i z braku funduszy Bufet pracował jako ochroniarz w agencji towarzyskiej należącej do znanego pięściarza i gangstera Dawida Kosteckiego, zwanego Cyganem. Właśnie te znajomości doprowadziły go ostatecznie za kratki. Bufet zmarł na cukrzycę w 2017.

POMÓWIENIA I PROWOKACJE

Polski zespół metalowy Decapitated, który ceniony jest w kręgach fanów death metalu na całym świecie, w 2017 roku, czasie trasy po USA został oskarżony o gwałt zbiorowy na jednej z fanek.  Muzycy wylądowali w więzieniu, a trasa zespołu została przerwana. Wszystko wyglądało bardzo groźnie, ale na szczęście oskarżenia okazały się wymyślone i po miesiącu muzycy wyszli na wolność.

Zabawna historia, na szczęście nie zakończona wyrokami wiąże się z kultową formacją Izrael i Robertem Brylewskim. W 1985 roku zespół zatrzymano po występie na festiwalu w Jarocinie. Milicji nie podobała się nazwa i ideologia zbuntowanej ekipy. Podczas przesłuchań usiłowano zespół oskarżyć o włamanie do sklepu futrzarskiego w Jarocinie. Prowokacja MO i SB była tak głupio przygotowana, bo szybko wyszło na jaw, że w Jarocinie nie było w tym czasie żadnego sklepu z futrami. Zarzuty były absurdalne też z tego powodu, że było upalne lato i chodzenie w futrach mijało się raczej z sensem.

Skoro jesteśmy przy politycznych akcentach, to warto wspomnieć bojowników o wolność z czasów PRL. Maciej

PRZECIW KOMUNIE

Maleńczuk został w 1981 roku skazany na kilka lat więzienia za unikanie służby wojskowej.

Przypomnę, że w tamtym czasie całkiem spora grupa młodych ludzi uciekała, przed wojskiem, gdyż po pierwsze mało kto chciał służyć pod generałem Jaruzelskim, a po drugie w wojsku obowiązywała przysięga wojskowa, w której składało się obietnice wierności…sojuszom ze Związkiem Radzieckim.  Można wiec zaryzykować tezę, że unikanie wojska było postawa patriotyczną.

Działacze niezależnego, pacyfistycznego Ruchu ‘Wolność i Pokój” tacy jak  Sławek Dutkiewicz czy Wojtek Jankowski, odsiadywali w PRL długoletnie wyroki z odmowę służby wojskowej.

Mocno nadokuczał komunistycznej władzy Grzegorz Nawrocki gitarzysta trójmiejskiej formacji Kobiety. W stanie wojennym jako młody i zbuntowany chłopak brał udział w antyrządowych manifestacjach i zaliczył odsiadkę w więzieniu na Przeróbce za rzucanie kamieniami w ZOMO. Mało kto wie, ale także Roman Kostrzewski legendarny wokalista metalowej grupy KAT, był w latach 80. uczestnikiem strajku w kopalni i w stanie wojennym z tego powodu trafił za kratki.

Także piszący te słowa zaliczył na trzy miesiące areszt śledczy w Kaliszu, za rozrzucanie antykomunistycznych ulotek na festiwalu w Jarocinie oraz kilkanaście krótszych zatrzymań, za działalność która nie podobała się ani SB, ani generałowi Jaruzelskiemu.

Grupa punkowa KSU z Ustrzyk Dolnych należała do tych mocno nękanych przez SB. Wokalista Eugeniusz Siczka Olejarczyk był zatrzymany i w radiowozie przez kilka godzin „namawiany” do współpracy.

NIE TYLKO ROCKMANI

O świat brudnych pieniędzy i lewych interesów otarł się zespół Dżem. Ich wielkim fanem był Henryk Musialski zwany „baronem paliwowym”.  Ten boss paliwowej mafii, który jak się oblicza uszczuplił budżet państwa o pięćset milionów złotych, do tego stopnia kochał muzykę Dżemu, że postanowił być ich sponsorem. Zakupił zespołowi drogi sprzęt muzyczny. Niestety podarowany sprzęt był na stanie firmy Musialskiego i gdy boss trafił za kratki, a syndyk szukał pieniędzy w firmach oszusta, sprzęt trzeba było zwrócić na poczet strat.

Muzycy rockowi incydentalnie sprawiali kłopoty wymiarowi sprawiedliwości. Głównie były to historie narkotykowe, obyczajowe lub o charakterze chuligańskim . Natomiast środowisko hip hopowe i przygody kryminalne, to temat na osobny artykuł, bo wielu wykonawców z tego nurtu jest zamieszanych w poważne przestępstwa.

Z tego środowiska warto może wspomnieć nieżyjącego już Tomasza Chadę (autora dobrze ocenianej płyty Proceder z 2009 roku), który karany był za kradzieże, pobicia i napady.  Trafił też do szpitala psychiatrycznego, a w finale popełnił samobójstwo. O jego życiu nakręcono film w 2019.

Pamiętajmy, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Najważniejsze by z tego wydorośleć i się zmienić. Barry White, którego głos znają wszyscy na świecie i który sprzedał ponad 100 milionów płyt, w wieku 17 lat był członkiem gangu, wpadł na kradzieży opon samochodowych i przesiedział w więzieniu cztery miesiące. Gdy zaczął śpiewać zerwał z gangiem.

Krzysiek Skiba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!