Na Dzień winyla – czarna płyta w teatrze !

20 kwietnia obchodzimy Dzień Płyty Winylowej. Z tej okazji odbywają się rozmaite wydarzenia, nie tylko muzyczne. Forma czarnej płyty inspiruje bowiem artystów różnych dyscyplin, z krążków powstaje rękodzieło, a nawet… teatr i to dla nieoczywistego widza.

Mimo bezsprzecznego renesansu czarnego krążka, wciąż niewiele o nim wiemy. Czy wiecie np., że polichlorek winylu, z którego są zrobione naturalnie ma blado-kremowy kolor? – Barwiony na czarno był tylko po to, by podtrzymać tradycję zapoczątkowaną przez swoich przodków – płyty szelakowe. Uwaga weganie! Szelaki wytwarzane były z wydzieliny czerwców Kerria Laka (skojarzenie z laką i lakiem jest jak najbardziej uzasadnione). Oryginalnie miały więc rudawy kolor laku, ale aby były mniej kruche, wzbogacono je sadzą – to tak zaczęła się kariera czarnej płyty!
Czy wiecie, że wśród pierwszych na świecie tłoczni była przedwojenna warszawska Syrena Rekord? Szelaki w niej wyprodukowane wciąż kurzą się po strychach. Jej historia oraz hipnotyzująca forma czarnej płyty stały się inspiracją do stworzenia spektaklu
Krążek z repertuaru Teatru Sztuka Ciała. Nie jest to jednak spektakl tylko dla kolekcjonerów czarnych płyt – powstał z myślą o… najmłodszych dzieciach, dla których czarna płyta z racji kontrastowych barw i połysku jest sama w sobie hipnotyzująca. To pokolenie, które muzykę zna głównie „z telefonu”, a jednak w trakcie przedstawienia odkrywa tajemnicę Krążka. Nie udałoby się to bez pomocy dziadka Mieczysława Fogga – jego, a raczej Adama Lenczowskiego, Gramofonomanka to autentyczna reklama płyt Syreny z 1934 r. i urocza „pocztówka dźwiękowa” z lat 30′.

więcej o Krążku i spektaklach najnajowych Sztuki Ciała w artykule “Najnaje – teatralne antycypacja” – tutaj: https://e-teatr.pl/najnaje-teatralna-antycypacja-35951

TEATR SZTUKA CIAŁA jest teatrem “latającym”. Nie ma własnej sceny i jego specyfiką jest pojawianie się w różnych miejscach Warszawy i Polski. Jest teatrem wychodzącym do widza, budującym most między kulturą a rozrywką. Działa od 15 lat, a w ostatnich latach szczególnie poświęca się prezentacjom w przestrzeniach publicznych, dla “każdego widza”. Na estetykę grupy składają się niezwykłe, barwne, charakterystyczne kostiumy, które podkreślają wyrazistość postaci, komedia ciała, pantomima, elementy tańca i kuglarstwa oraz artystyczna oprawa muzyczna.

Sztuka Ciała dała się poznać szerszej publiczności docierając do finału 14. edycji “Mam Talent!”, jest laureatką Plebiscytu rodziców “Słoneczniki” (2023) na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci, Grand Prix Festiwalu Lalka też Człowiek (2022) oraz nagrody Bielańskiej Gali Kultury w kategorii Animacja Kultury (2022). Teatr otrzymał także Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej (2020) za spektakl w reż. Marii Seweryn wyprodukowany w ramach Konkursu im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie (2018). Patronami medialnymi Latającego Teatru Sztuki Ciała są: Polskie Radio Dzieciom, Radio dla Ciebie, Bliżej przedszkola, Polska Agencja Prasowa, Karmione Kulturą i Pani Zuzia.

fot. Sylwia Zawadzka

Teatr Sztuka Ciała
Krążek (0,5 – 4 lata)
Wawerskie Centrum Kultury – Filia Marysin, ul. Korkowa 119/123
 21.04 (niedziela), godz. 11.00, bilety – 15 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!