Hanna Stankówna nie żyje. Aktorka Teatru Polskiego, znana z “Seksmisji” i “Na Wspólnej”, miała 82 lata

Hanna Stankówna zmarła w poniedziałek popołudniu w Warszawie. Wiadomość potwierdził syn aktorki, scenarzysta i operator Kacper Lisowski.

Urodziła się w Poznaniu w 1938 r., aktorstwo studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jeszcze przed jej ukończeniem, w wieku 19 lat, zadebiutowała na wielkim ekranie w “Prawdziwym końcu wielkiej wojny” Jerzego Kawalerowicza.

Po studiach w 1959 r. dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie występowała przez ponad cztery dekady – była m.in. Rachelą w “Weselu” Dejmka, Szekspirowską Julią u Kazimierza Brauna, Doryną w “Świętoszku” w reżyserii Czesława Wołłejko.

Ze względu na charakterystyczną urodę często obsadzana była w roli dam, hrabianek, kobiet władczych i budzących respekt. W 1999 r. przeszła na emeryturę, ale jeszcze w 2006 r. można ją było zobaczyć w Polskim roli Matki w “Kordianie” w reżyserii Pawła Passiniego.

https://www.youtube.com/watch?v=lwleaxA0ps0&feature=emb_title

Zagrała w około pięćdziesięciu przedstawieniach Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia oraz w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych m.in. w takich jak: Samotność we dwoje, Trędowata, 07 zgłoś się, Seksmisja, Panna z mokrą głową, Barwy szczęścia czy Na Wspólnej.

Żona krytyka literackiego Jerzego Lisowskiego (zm. 2004), z którym ma syna Kacpra Lisowskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!