Jaromír Nohavica powraca z nowym albumem!

Po trzyletniej przerwie Jaromír Nohavica powraca z nowym albumem pt. „Máma mi na krk dala klíč“. Płyta od dziś do nabycia w dobrych w sklepach muzycznych, w tym na empik.com!

Album „Máma mi na krk dala klíč“ to piętnaście nowych, oryginalnych utworów, mocne melodie i, co charakterystyczne dla ostrawskiego barda, jeszcze mocniejsze teksty. A wszystko to przy akompaniamencie samej gitary akustycznej i akordeonu dętego – dzięki temu instrumentowi artysta symbolicznie powraca do swoich ludowych początków.

               Ze szlachetnością dojrzałego mężczyzny radzi sobie z odejściem matki („Máma ni na krk dala klíč) i śmiercią przyjaciela („Emil P.”), z nostalgią wspomina natomiast minione lata („Staré dobré časy”), jak również dawną miłość („Moniko”). Oddaje hołd poetyckim wzorom (Píseň pro V. V.”, „Den nenávidí noc), ukochanej kobiecie (Zestárli jsme lásko”) oraz swemu ojcu („Je ti to lito”). Potrafi też jasno nazwać obecną sytuację i czasy dawno minione, ich wzajemne podobieństwo („Vlci”, „Řekni sýr”, „Řady”).

               Chociaż na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, wszystkie utwory tworzą spójną całość, która poprzez dźwięki wydobywające się z gitary akustycznej, opowiada przejmującą historię życia piosenkarza i daje, jak to Jaromír ma w zwyczaju, nadzieję na przyszłość („Dobří hołubi”). Nohavica zbudował niepowtarzalny, ważny muzyczny filar tego trudnego roku 2020 – szczególnie dla tych, którzy pamiętają i nie chcą zapomnieć.

               Album „Máma ni na krk dala klíč” został stworzony pod okiem dyrektora muzycznego Michała Pekáreka, a minimalistyczna okładka podkreślająca klimat krążka powstała w pracowni Aleša Najbrta.

Jaromir Nohavica, to pochodzący z Ostrawy piosenkarz, autor tekstów, poeta i multiinstrumentalista. Znany ze swojej bezkompromisowej postawy, artysta jest z pewnością jedną z bardziej barwnych postaci na czeskiej scenie muzycznej. W jego bogatej dyskografii każdy znajdzie coś dla siebie – od poetyckich ballad aż po dosadne, rubaszne wręcz pieśni ludowe czerpiące z kultury słowiańskiej. Mimo swej rozpiętości stylistycznej, szczera i oryginalna twórczość popularnego barda, rezonuje z wrażliwością jego licznych fanów na całym świecie.

Tracklista:

1.     Máma mi na krk dala klíč

2.     Je ti to líto

3.     Černý květ

4.     Emil P.

5.     Dej nám sílu

6.     Moniko

7.     Staré dobré časy

8.     Den nenávidí noc

9.     Vlci

10.  Píseň pro V. V.

11.  Této noci déšť nepřišel

12.  Řady

13.  Zestárli jsme lásko  ą

14.  Řekni sýr

15.  Dobří holubi

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *