Wywiad z Rou Reynoldsem, wokalistą Enter Shikari

Wywiad z Rou Reynoldsem, wokalistą Enter Shikari, przeprowadzony w związku z premierą nowej płyty “A Kiss for the Whole World”.

Michał Koch: Jakie inspiracje kierowały Waszymi pracami nad “A Kiss for the Whole World”?

Rou Reynolds: “A Kiss for the Whole World” to nasza reakcja na to, co dzieje się wokół nas. Wiele spraw na świecie, takich jak zmiany klimatyczne, nierówności społeczne i polityczne konflikty, zmuszają nas do zastanowienia się, co możemy zrobić, aby pomóc. Nasza muzyka zawsze miała na celu pobudzenie do refleksji i działania, a ta płyta jest kontynuacją tego podejścia.

MK: Jak opiszesz nowy materiał? Czego słuchacze mogą się spodziewać po tym albumie?

RR: Jesteśmy bardzo podekscytowani, że będziemy mogli w końcu podzielić się nią z naszymi fanami. Materiał na tym albumie jest bardzo eklektyczny – miksujemy różne style muzyczne, takie jak post-hardcore, metal, elektronika, indie rock i wiele innych. Teksty są bardzo ważne dla nas i mają za zadanie zainspirować słuchaczy do pozytywnych działań i zmian na świecie. Chcemy, aby nasza muzyka była rodzajem manifestu społecznego.

MK: Co było waszą inspiracją do tworzenia muzyki i jakie jest wasze podejście do pisania tekstów?

RR: Naszą inspiracją do tworzenia muzyki jest wiele różnych rzeczy – zarówno muzycznych, jak i pozamuzycznych. Jesteśmy wielkimi fanami takich zespołów jak Rage Against the Machine, Nine Inch Nails czy Refused. Oprócz muzyki inspiracją dla nas są również wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne. Chcemy tworzyć muzykę, która jest nie tylko zabawna i ekscytująca, ale również ma coś do powiedzenia. Nasze teksty zawsze skupiają się na konkretnych kwestiach społecznych i politycznych, które są dla nas ważne.

MK: Graliście kilkukrotnie w Polsce. Jakie wrażenia pozostawiły na Was te występy? Nie wiem, czy wiesz, ale macie tu liczne grono fanów.

RR: To były niezapomniane koncerty. Polska to kraj o bogatej historii muzycznej i kulturowej, a publiczność zawsze jest dla nas bardzo przyjazna i entuzjastyczna. Czuliśmy się tam bardzo mile widziani i już nie możemy doczekać się powrotu.

MK: Wasze teksty często poruszają tematy polityczne. Jakie macie poglądy na aktualną sytuację polityczną na świecie?

RR: Jestem bardzo zaniepokojeni aktualną sytuacją na świecie. Wiele państw zmaga się z politycznymi konfliktami, nierównościami społecznymi i problemami ekologicznymi. W zespole uważamy, że sztuka, w tym muzyka, może pomóc w zwróceniu uwagi na te problemy i zachęcić do działań, które mogą przynieść pozytywne zmiany.

MK: Jaka jest wasza motywacja do poruszania tych problemów w waszych tekstach i jakie efekty chcecie osiągnąć?

RR: Jesteśmy przekonani, że musimy działać wspólnie, aby pokonać rasizm, nierówności społeczne czy kryzys uchodźczy. Muzyka może pomóc w propagowaniu idei równości i sprawiedliwości społecznej i mobilizować ludzi do działań na rzecz zmiany.

MK: Jak pandemia i brexit wpłynęły na przemysł muzyczny i Waszą pracę?

RR: Dla przemysłu muzycznego to trudne czasy. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią wiele koncertów i festiwali zostało odwołanych, co oznacza mniej dochodów dla artystów i osób pracujących w branży muzycznej. Brexit również wpłynął na to, że koncerty w Wielkiej Brytanii i Europie są teraz trudniejsze do organizacji i kosztują więcej. Mimo to staramy się znaleźć sposoby, aby dalej działać i dotrzeć do naszej publiczności, korzystając z nowych technologii i alternatywnych sposobów działania.

MK: Będziecie mieli jakieś koncerty promujące nową płytę?

RR: Za wiele nie mogę jeszcze zdradzić, ale pracujemy nad tym (śmiech). Teraz jesteśmy w trakcie trasy po UK, a potem udamy się do Stanów. Na pewno zależy nam, żeby zagrać też w Polsce!

Rozmawiał : Michał Koch

Foto: FB

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!