John Coltrane i Eric Dolphy w niepublikowanym wcześniej nagraniu

Nigdy wcześniej niepublikowane nagranie dwóch wybitnych postaci światowego jazzu trafi do sprzedaży 14 lipca. Album zawiera nagrania na żywo z klubu The Villag Gate z 1961 roku. Już teraz można posłuchać pierwszej zapowiedzi wydawnictwa – „Impressions”.

Latem 1961 roku John Coltrane wystąpił w słynnym klubie muzycznym The Village Gate, skąd pochodzą nagrania umieszczone na tym albumie. Dzięki udziałowi wyjątkowych muzyków w składzie McCoy Tyner, Reggie Workman, Elvin Jones i Eric Dolphy, album „Evenings at the Village Gate” oddaje magię twórczości i wspaniałą atmosferę tego muzycznego spotkanie Coltrane’a i Dolphy’ego oraz niezwykłego kwintetu.
Album „Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy ukaże się 14 lipca nakładem Impulse! Records / UMe. Pierwszy nagranie, „Impressions”, jest już dostępne i można go posłuchać oraz zamówić album w przedsprzedaży.

Nagrania te zostały niedawno odkryte w The New York Public Library for the Performing Arts. Zarejestrowane zostały przez realizatora nagrań Richa Aldersona, w ramach testu nowego systemu dźwiękowego klubu – zagubione, następnie odnalezione, po czym ponownie zagubione w rozległych archiwach dźwiękowych Biblioteki.
Album nagrany podczas miesięcznej rezydencji artystycznej Coltrane’a w The Village Gate wraz z jego zespołem (z często zmieniającymi się muzykami), składa się z około osiemdziesięciu minut nigdy wcześniej niepublikowanych nagrań. Daje wyobrażenie potencjału muzycznej współprace, która zakończyła się o wiele za wcześnie – Dolphy niestety zmarł trzy lata później, a to nagranie jest jedynym nagranym na żywo dokumentem legendarnych występów w The Village Gate. Oprócz kilku dobrze znanych utworów Coltrane’a („My Favorite Things”, „Impressions” i „Greensleeves”), usłyszymy zapierającą dech w piersiach grę Dolphy’ego na klarnecie basowym, w utworze „When Lights Are Low” oraz jedyne znane nagranie na żywo kompozycji Coltrane’a „Africa” z udziałem basisty Arta Davisa.
Wydaniu albumu towarzyszą eseje dwóch uczestników wieczorów w The Village Gate, basisty Reggiego Workmana i realizatora nagrań Richa Aldersona, a także historyka Ashleya Kahna oraz wybitnych muzyków jazzowych, Branforda Marsalisa i Lakecii Benjamin.

„Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy” – tracklista:

1) My Favorite Things (15:45)
2) When Lights Are Low (15:10)
3) Impressions (10:00)
4) Greensleeves (16:15)
5) Africa (22:41)
Impulse! Records od prawie sześćdziesięciu prezentuje wybitną muzyczną integralność i jakości. Znana jako „dom, który zbudował Trane” („house that Trane built”), na cześć swojego wielkiego artysty – Johna Coltrane’a, wytwórnia zawsze produkowała muzykę o wybitnym ładunku eksperymentalnym, jak również przekazie duchowym. Sonny Rollins, Quincy Jones, Max Roach, Ray Charles, Alice Coltrane, Keith Jarrett, Charles Mingus, Sun Ra i Pharoah Sanders to tylko niektórzy z legendarnych muzyków, którzy pomogli zdefiniować brzmienie i przesłanie tej firmy. Do dziś Impulse z dumą prezentuje swoją pomarańczowo-czarną kolorystykę, będąc domem dla nowej awangardy kreatywnych muzyków, w tym m.in. Brandee Younger, Shabaki Hutchingsa i jego grup Sons of Kemet, Shabaka & the Ancestors oraz The Comet Is Coming.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!